Her İşsiz İşsizlik Maaşı Alabiliyor mu?

Her İşsiz İşsizlik Maaşı Alabiliyor mu?

31 Mayıs 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye OECD  ülkeleri arasında işsizlik maaşına erişimin en zor olduğu ülkelerden biri oldu. Rapora göre Türkiye’de işsizlik maaşı düşük, işsizlik maaşına bağlama kriterleri ağır ve işsizlik maaşı alınabilen süre pek çok ülkeye göre kısa. Verilere göre Türkiye’de haziran ayı itibarı ile 4 milyon 253 bin işsiz bulunuyor. Peki her işsiz işsizlik maaşı alabiliyor mu? İşte detaylar…

Her İşsiz İşsizlik Maaşı Alabiliyor Mu?

Ülkemizde işsiz sayısı 2019 Ocak- Şubat aylarında 4,7 milyon, mart ayında 4,5 milyon kişi, nisan- mayıs ayında 4,2 milyon, haziran ayında ise 4 milyon 253 bin kişi şeklinde istatistiklere geçti. 2019 yılının Haziran ayına kadar olan dönemde aylık bazda işsizlik maaşı alanların sayısı 640 bin ile 682 bin kişi arasında değişmiştir. Verilere göre haziran ayında işsizlik maaşı alanların sayısı 644 bin oldu. 2019 Haziran ayı istatistiklerine göre 4 milyon 253 bin işsiz bulunmaktadır. Buna göre Haziran ayında işsiz insanların yaklaşık 7’de 1’i işsiz maaşı alabilirken, kimi hiç işsizlik maaşı alamıyor kimi ise işsizlik maaşı alma süresini doldurduğu için işsizlik maaşı alamıyor. Bahse konu rakamlar 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren daha da yükselmeye başladı. Bunda hiç şüphe yok ki Covid-19 salgını da son derece etkili oldu.

İşsizlik maaşı alma süresi kişinin sigortalı bir işte çalıştığı zamana göre farklılık göstermektedir. İşsizlik maaşı alma hakkı 6 ay ile 10 ay arasında değişmektedir. Türkiye’de her 4 işsizden biri üniversite mezunu haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye’de işsizlik sigortasından faydalanabilmek için son üç yılda 600 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son 120 gün hizmet akdi ile çalışmış olmak gerekmektedir. Ödenen prim gününe göre işçiler 6 ay ile 10 ay arasında işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadırlar. İşsizlik ödeneği çalışırken alınan brüt ücretin yüzde 40’ı kadardır. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) üye ülkeler arasında Türkiye işsizlik maaşına erişimin en zor olduğu üç ülkeden biridir. İşsizlik maaşına erişimin en zor olduğu diğer 2 ülke de İtalya ve Portekiz’dir. Her İşsiz İşsizlik Maaşı Alabiliyor Mu haberi akabinde kredi haberlerine de buradan göz atabilirsiniz.