Halkbank Esnaf Kredileri Faiz İndirimi Gerçekleştirdi!

Halkbank Esnaf Kredileri Faiz İndirimi Gerçekleştirdi!

25 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Halkbank esnaf kredileri faiz indirimi gerçekleştirdi. Ekonominin yapı taşı olan esnaflara sağlanan finansman olanaklarının iyileştirilmesi kapsamında esnaf kredisi faiz indirimi 2020 yılında kullandırılacak ve bakiyesi 2020 yılına devreden kredilerde gerçekleştirildi. Bu kapsamda Halk Bankası esnaf kredilerinde faiz oranları yüzde 50 ve yüzde 100 seviyesinde indirilecek.

Halkbank Esnaf Kredileri Faiz İndirimi 2020 Yüzde 50 ve Yüzde 100 Oranda Yapılacak!

Halk bankası esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olan, bakiyesi 2020 yılına devreden ve 2020 yılında kullandırılacak olan bazı kredi ürünlerinde faiz indirimi gerçekleştirecek. Yüzde 50 ya da yüzde 100 oranda gerçekleşecek olan faiz indirimi hakkındaki karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu karar kapsamında TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) kefaleti ile ya da doğrudan kullanılan krediler yer almaktadır.

Bankaların KOBİ kredileri ürünleri için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili kararda belirtildiği üzere geleneksel, sanatsal değeri kaybolmaya yüz tutmuş, kültürel iş kollarında (bastonculuk, çini çömlek yapımı, bakır işletmeciliği, vb.) faaliyet göstermekte olan, Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkarların 2020 yılına devreden yahut 2020 yılında kullanacakları kredilerde yüzde 100 faiz indirimi gerçekleştirilmiştir.

Kredi başvuru tarihi itibarı ile minimum 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesinin bulunduğu iş kolunda son 1 yıl içerisinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen  esnaf ve sanatkarlara 2020’ye devreden ya da 2020’de kullandırılacak olan kredilerde yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Halk Bankası esnaf kredisi faiz indirimi desteğinden son 1 yıl içinde vergi mükellefiyetini yahut ticari faaliyetini sonlandıran esnaf ve sanatkarlar faydalanamayacaktır.

Borsa seansları, borsa açılış seansı, borsa kapanış seans hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Halk Bankası Genç Girişimci Desteği 2020! Halkbank Genç Girişimci Kredisi Faiz Oranları!

Halkbank genç girişimciye faiz indirimi desteği sunuyor. Halk Bankası genç  girişimci desteği kapsamında KOSGEB faizsiz kredi ve hibe desteği imkanından faydalanmamış olan, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi fırsatından yararlanarak eğitimini tamamlamış olan, kredi başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara faiz indirimi fırsatı sunmaktadır. Halkbank genç girişimci kredisi yaş sınırı 30’dur.

Halkbank Genç Girişimci Kredisi Şartları 2020!

Halkbank genç girişimci kredisi imkanından faydalanmak için girişimcinin KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları gerekmektedir. Bu durumda Halk Bankası 100 bin TL’ye kadar yüzde 100 faiz indirimi ile finansman sağlamaktadır. Söz konusu destekten bakiyesi 2020 yılına devreden kredi borcuna sahip olan kişiler faydalanamayacaktır. Genç esnaf ve sanatkarlara sağlanacak olan destek bu kapsamda kullanılan ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile 2020 yılında kullanılacak olan krediler de faiz indirimi gerçekleştirilecektir.

Halk Bankası genç girişimci kredisi faiz indirimi kapsamında esnaf ve sanatkarlara ekipman alımları, iş yeri modernizasyonu, döner sermaye ihtiyaçları vb. gibi gereksinimler için 30 bin TL’ye kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi 2020 yılına devredenler için de yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Halk Bankası esnaf kredisi faiz indirimi 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.