GWIND: Galata WIND Uzun Süreli Düşüşün Ardından İlk Tavan

GWIND: Galata WIND Uzun Süreli Düşüşün Ardından İlk Tavan

6 Temmuz 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

GWIND: Galata WIND uzun süreli düşüşün ardından ilk tavan… Galata WIND Enerji Anonim Şirketi hissesi Borsa İstanbul’da (BIST) uzun süredir değer kaybı yaşamaktaydı. Halka arzının akabinde kısa bir müddet yükselen ve akabinde düşüş trendine giren hisse, işlem gördüğü günlerin çoğunluğunu değer kaybı ile kapatmıştı. Gerileme sürecindeki hisse değeri ender günlerde küçük yüzdelerde artış gösterse de; bu süreçte “tavan” gelmemişti. Uzun süreli düşüş trendinin akabinde bugün (6 Temmuz 2021) GWIND günü tavan yaparak kapattı.

GWIND: Galata WIND Halka Arzında Terste Kalanların Gözü Hissede

Galata WIND Enerji Anonim Şirketi hissesi 5,06 liradan halka arz edilmiş ve halka arza yoğun katılım olmuştu. Yaklaşık 800 bin kişinin katıldığı GWIND halka arzında yoğun talep hisse değerinin ilk günlerde yukarı yönlü hareket etmesini sağlarken, akabinde önü alınamayan bir gerileme süreci başlamıştı.

Galata Wind çatı şirketi Doğan Holding tarafından hisse değeri 4,8 lira seviyelerine gerilediğinde alım süreci başlatılmıştı. 40 milyon TL’lik hisse geri alımı yapan Doğan Holding’in bu hamlesi de hissedeki gerilemenin önüne geçememiş ve GWIND pey der pey kan kaybetmeye devam etmişti.

Bir ara 3,26 lira seviyesine kadar gerileyen GWIND hisse bu noktadan ufak ufak toparlanmaya başladıktan sonra bugün ilk kez günü tavanla kapattı. Güne 3,4 lira seviyesinin hemen üzerinden başlayan GWIND yüzde 10 dolayında değer kandığı günü 3,74 liradan tamamladı.

Halka arzda 5 lira civarından GWIND hissesi satın alan pek çok vatandaş uzun süredir terste kaldığı GWIND’in yukarı yönlü hareketlenmesi ile umutlanırken, hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği ise merak konusu. Galata WIND’den bugün (6 Temmuz 2021) seans kapanma sürecine kadar hissedeki değerlenmeye neden olacak herhangi bir açıklama yapılmazken; günlük hisse derinliği incelemesi yapıldığında bugün itibari ile satılan GWIND hissesinin yaklaşık 2 katı seviyesinde alım emri geçildiği görülüyor. Bu durumun hissedeki tavan hareketinin sebebi olduğu düşünülürken, hissenin bundan sonraki hareketi de yatırımcılar ve piyasa paydaşları tarafından dikkatle takip edileceğe benziyor.