Gürcistan Larisi Neden Değerli? Gürcü Parası Neden Değerli?

Gürcistan Larisi Neden Değerli? Gürcü Parası Neden Değerli?

25 Aralık 2018 3 Yazar: Emine Zaman

Gürcü para birimi Gürcistan Larisi, son yıllarda Türk Lirası karşısında belirgin ölçüde değer kazanmıştır. Ülkemizin kuzey doğu komşusu Gürcistan yıllar boyunca ülkemize göre daha zayıf ekonomisi ile tanınmıştır. Gürcistan’daki ekonomik durum doğrultusunda 2010 yılına kadar Gürcistan para birimi Türk Lirası karşısında daha değersiz bir para birimi idi. Günümüzde ise Gürcistan Larisi Türk Lirası’ndan daha değerli. Her geçen yıl da bu makas giderek açılıyor. Peki Gürcistan Larisi neden değerli?

Güncel kur ile 1 Gürcistan Larisi tam 2 Türk Lirası değerinde. Gürcistan kişi başına düşen gelirde 2018 yılı itibari ile dünyada 110. ülke konumunda. Zira Gürcistan kişi başına düşen geliri 4 bin dolar düzeyinde. Ülkemizin kişi başına düşen geliri ise yıllık 10 bin dolar seviyesinde bulunuyor. İki ülkenin kişi başına düşen gelirleri arasında bu düzeyde bir fark varken Gürcistan para biriminin Türk Lirası’ndan çok daha kıymetli olması; iki para birimi arasında 2 katlık fark olması dikkat çekici nitelikte. Dünyanın en değersiz paraları listesi 2019 yılında nasıl oluştu buradan göz atabilirsiniz.

Gürcistan Larisi Neden Değerli?

Türk Lirası her ne kadar 2018 yılını son derece çalkantılı geçirse ve derin bir çöküntü yaşasa da ülkemiz ekonomisi halen Gürcistan ekonomisinin çok önündedir. Hal böyle iken ve yukarıda anlattığımız tablo güncel olarak geçerli iken Gürcü Larisi’nin Türk Lirası’nden değerli olmasının temel nedeni Gürcü Larisi’nin değerli kalmasının Gürcistan Hükümeti’nin stratejisi olarak gösterilebilir.

Bu noktada örnek olarak Güney Kore de verilebilir. Güney Kore resmi para birimi Güney Kore Wonu da çok değersiz bir para birimi niteliğinde. Güney Kore ekonomik olarak Gürcistan’ın çok önünde olmasına rağmen para birimleri bazında Gürcistan Larisi’nin Güney Kore Wonu’ndan kat be kat değerli olması ancak Gürcistan Hükümeti stratejisi ve Gürcistan Merkez Bankası para politikası olarak özetlenebilir. Güney Kore Wonu hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.