Gümüş Neden Ucuz Dünyada Ne Kadar Gümüş Var?

Gümüş Neden Ucuz Dünyada Ne Kadar Gümüş Var?

7 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Gümüş en çok bilinen metaller arasında yer almaktadır. Genellikle altın ile birlikte anılsa da gümüşün değeri altına nispeten çok daha düşüktür. Dünyanın en değerli metalleri arasında gümüşün onuncu sırada bulunduğunu daha önceki “dünyanın en değerli maddeleri” yazımızda belirtmiştik. Peki gümüş neden ucuz? Gümüş neden ucuz sorusunun yanı sıra gümüş hakkında pek çok sorunuza yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Yazımızda Gümüş neden ucuz sorusunun yanı sıra şu sorulara da cevap bulabilirsiniz. Gümüş Neden Ucuz? Gümüş Yatırımı Karlı Mı? Dünyada Ne Kadar Gümüş Var? Gümüş Rezervleri Ne Zaman Tükenecek? 1 Kg Gümüş Fiyatı Ne Kadar? Gümüş Grafik 10 Yıllık! Gümüş Yükselecek Mi? Gümüş Fiyatları Ne Olur? 1 Ons Gümüş Kaç Gram Eder?

Gümüş Neden Ucuz?

Gümüş, altına nispeten çok daha ucuzdur. Gümüşün ucuz olmasının pek çok sebebi vardır. Bu sebepleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz. Gümüş altına ve diğer değerli metallere göre daha fazla bulunur. Gümüş altına göre daha az iletkendir. Gümüş paslanabilir. Gümüş altın gibi sarı renkli olmadığı için takı, ziynet ve süs için daha az tercih edilir.

Gümüş Yatırımı Karlı Mı?

Gümüş yatırımı son 5 yıllık gümüş fiyatlarına bakıldığında karlı olarak gözükmemektedir. Zira gümüşün onsu 2013 yılında 19 dolar iken, hali hazırda 14,5 dolardır. Bu da aradan geçen 5 yıllık sürede gümüşün dolar bazında değer kaybettiği anlamına gelmektedir. Ancak bununla birlikte gümüş yatırımının geleceği konusunda farklı tahminler de bulunmaktadır.

Dünyada Ne Kadar Gümüş Var?

Dünyadaki gümüş miktarı altın miktarının 90 katı olarak hesaplanmaktadır. Hali hazırda her yıl çıkarılan gümüş miktarı da altın miktarının 90 katına denktir.

Gümüş Rezervleri Ne Zaman Tükenecek?

Dünyada bulunan gümüş rezervlerinin yakın gelecekte tükenmesi beklenmiyor. Zira hali hazırda zengin gümüş yataklarından üretim fiyatların dip yapmaması adına kısıtlı olarak gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra farklı coğrafyalarda keşfedilmemiş gümüş yataklarının olduğu da güçlü öngörüler arasında yer alıyor.

1 Kg Gümüş Fiyatı Ne Kadar? Gümüş Grafik 10 Yıllık!

1 kg gümüş fiyatı güncel rakamla 3000 Türk Lirası civarındadır. Gümüş fiyatları son 10 yıl içerisinde gerileme kaydetmiştir. Gümüş grafik 10 yıllık inceleme doğrultusunda aşağıdaki rakamlar ile karşılaşılmaktadır.

 • 1 Kg Gümüş 2008 yılında ortalama 11,50 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2009 yılında ortalama 15 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2010 yılında ortalama 20 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2011 yılında ortalama 40 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2012 yılında ortalama 30 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2013 yılında ortalama 20 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2014 yılında ortalama 20 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2015 yılında ortalama 17 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2016 yılında ortalama 16,5 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2017 yılında ortalama 16 dolar
 • 1 Kg Gümüş 2018 yılında ortalama 14,5 dolar

Gümüş Yükselecek Mi? Gümüş Fiyatları Ne Olur?

Gümüş fiyatları bilhassa son 5 yıllık süreçte sürekli düşüş halinde. Bu nedenle gümüş düşer mi ya da gümüş yükselir mi gibi sorulara net cevap vermek mümkün değildir. Gümüş fiyatlarının son 10 yıllık grafiği incelendiğinde; ons başına 11 doları taban fiyat olarak yorumlamak mümkün olabileceği gibi, bu durum görüş farklılığına göre değişkenlik gösterecektir.

1 Ons Gümüş Kaç Gram Eder?

1 Ons gümüş 31,10 gram karşılığına denktir. Hali hazırda gümüşün onsu 14,5 dolardan işlem görmektedir. En değerli maden nedir, en değerli madeneler listesi için de buraya göz atabilirsiniz.