GUBRF: Gübretaş YK Başkanı Poyraz’dan Söğüt Maden Projesi Açıklamaları

GUBRF: Gübretaş YK Başkanı Poyraz’dan Söğüt Maden Projesi Açıklamaları

29 Haziran 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

GUBRF: Gübretaş YK Başkanı Poyraz’dan Söğüt Maden Projesi açıklamaları… Gübre Fabrikaları Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz Söğüt Maden Projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Haberimiz devamında Poyraz’ın değerlendirmeleri detaylı şekilde yer almaktadır, okunabilir. Ayrıca GUBRF haberleri için de buraya göz atılabilir.

GUBRF: Gübretaş YK Başkanı Poyraz’dan Söğüt Maden Projesi Açıklamaları

Gübretaş’tan konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Söğüt Altın Madeni Projesi’nde hedef 2022 yılının sonunda ilk altını dökmek

Söğüt-Eskişehir kara yolu üzerinde bulunan Sırhoca köyündeki GÜBRETAŞ’a ait sahada altın kaynağının Söğüt Altın Madeni Projesi kapsamında ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Söğüt ilçesindeki sahaya ilave yatırımlar gerçekleştireceklerini belirtti. Maden sahasındaki ÇED raporu ve diğer çalışmaların devam ettiğini, bölgede üç fazlı bir çalışma yapılacağını belirten Poyraz, “Çünkü orada tek bir maden yok. Hem oksitli hem de sülfürlü iki farklı maden türü var. Bu farklı maden türlerine yönelik iki farklı iç içe geçmiş kompleks bir yatırım yapacağız.” ifadesini kullandı.

“450 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz”

Poyraz, madeni bir an önce işletmeye almak için çalıştıklarını vurgulayarak “Şu anda makine ekipman ve siparişlerini verdiğimiz ilave bir yatırım yapıyoruz. Hedefimiz 2022 yılının sonunda ilk altını dökmek. Orada Türkiye ekonomisi açısından brüt yaklaşık 6 milyar dolara tekabül eden bir büyüklük var. Biz bu 6 milyar dolarlık değeri oradan çıkartmak için bu yıl, önümüzdeki yıl ve 2023 yılı içinde toplamda 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz.” diye konuştu.

Poyraz, “GÜBRETAŞ maden yatırımları olarak da bundan sonraki dönemlerde Söğüt ve dışındaki diğer sahalarda da inşallah çalışmalara gireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/944945