Gıda Üzerine Hiç Sallanmayacak En Karlı Dükkan Açma Fikirleri

Gıda Üzerine Hiç Sallanmayacak En Karlı Dükkan Açma Fikirleri

3 Şubat 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

Gıda sektörü ölmez diyorlardı ancak kovid -19 salgını göstermiştir ki böylesine sağlam temellere dayanmış sektörde bile 100 yılda bir bile olsa sallantı olabiliyor.

Bu sallantıdan bile etkilenmeyen gıda üzerine kurulu dükkan açmak fikirleri var. Yazımızın konusunu bunlar oluşturacak. Şimdi hangi dükkan tipleri salgın ile birlikte batma noktasına geldi hangileri eskisi gibi ilerliyor hep beraber inceleyelim.

EN ÇOK SALLANANLAR:

– Kahve dükkanı açmak: 3. Nesil kahveci dükkanları maalesef bu salgından en çok etkilenen girişimci grubunun başında geliyor. Normalde tıklım tıklım olan kahvehane dükkanları salgının ilk günlerinden itibaren boşalmaya ve regülasyonlar ile birlikte kapanma noktasına geldi. Maalesef devletimiz bu esnaflara diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslayınca yeteri kadar da yardım yapmadı ve bir sürü esnaf battı.

Eski tip tatlıcı dükkanı açmak: Geleneksel tatlıcılar “waffle, bomba tatlısı, dondurmacı” gibi yeni tip tatlı satıcılardan daha çok etkilendi. Bunun en büyük sebebi geleneksel tatlıcılarda “oturma ve muhabbet etmenin” kültürün ve yemeğin bir parçası olarak görülmesidir.

Gıda Üzerine hizmet veren oyun Salonları: Bu arkadaşlar da maalesef yukarıdaki kitle kadar derinden etkilendi. Özellikle bilardo, bowling, kağıt oyunları, langırt üzerine çalışanlar şu anda bitik vaziyette.

Risli ve sallantıda olan daha fazla sektör için şurayı ziyaret edebilirsiniz: Salgın nedeniyle en riskli olabilecek dükkan açma fikirleri

HİÇ SALLANMAYANLAR (AKSİNE YÜKSELENLER):

Şarküteri Dükkanları: Bu arkadaşlar eskisinden daha çok iş yapar oldular. Çünkü eskiden restoranlardan yiyip içen kitle artık mecburen arabada, evde ve parkta yiyip içmek zorunda kaldı. Bu kitlenin de ilk duraklarından birisi “şarküteri dükkanları” oldu.

Organik gıda satan dükkan açmak: Baharat ve diğer mamülleri satan organik konsepte odaklanmış dükkanlar son yıllarda yükseliyordu. Salgın ile birlikte bağışıklık sistemini eskisine göre daha sağlam tutmak isteyen kitenin durağı da burası oldu. Organik gıda üzerine dükkan açmak gerçekten hem bu zamanlarda hem de önümüzdeki yıllarda ciddi kar getirebilecek bir ekonomik atılım olacaktır.

Eve waffle ve pancake servisi veren dükkan açmak: Popüler kültürün netflix gibi mecralar sayesinde daha da yaygınlaşması ile beraber Amerikan fast-food tatlıları her geçen gün kültürümüze daha çok girmeye başlar olmuştur. Genç kitle şu anda eski tip gelenseksel gıdadan ziyade bu tip hızlı üretilen ve yoğun endüstriyel şeker içeren gıdalar satan ürünlere rağbet etmiş durumda. Bu durum nereye kadar böyle gidecek bilinmez ama biz girişimcilere düşen bu trendi ekonomik fırsata çevirmekten başka birşey değil.

Organik çikolata dükkanı açmak: Son zamanlarda; kakao hammaddesi ve doğal tatlancırıcı meyveler ile hem sağlıklı hem de son derece lezzetli çikolata türleri üretilmekte. Tüketiciler de bunu arıyor. Ancak üreten görmeyince raflarda aradığını bulamayıp çıkıyor. Bu açığı değerlendirebilirsiniz.

Bu kategoride daha fazla fikir için şuraya göz atabilirsiniz: Yemek Hazırlamaya Üşenen Kişileri Hedefleyen en karlı iş fikirleri

SONUÇ:

Artık küresel ısınma ve korkunç hızla artan dünya nüfusu nedeniyle dünya eskisi gibi olmayacak. Bu sallantılar her 5-10 senede bir gelecek. O sebeple bu yeni ekonomik düzene ayak uydurmak bir “mecburiyet”. Umarız bir an evvel insanlık daha konforlu ve daha istikrarlı bir çizgiye doğru ilerler.