Geleceğin Popüler Meslekleri: Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlığı

Geleceğin Popüler Meslekleri: Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlığı

4 Kasım 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

gelecegin-populer-meslekleri-dijital-pazarlama-ve-seo-uzmanligi

Markalar hiç olmadığı kadar dijital pazarlama ile ilgileniyor.  Dijital pazarlama becerileri ciddi talep görüyor ve aynı oranda dijital beceri açığı genişlemeye başlıyor. Dijital pazarlama profesyonellerinin bu yıl ve sonrasında bekleyebilecekleri avantajlardan biri de daha fazla kariyer seçeneği. Bir işletmenin dijital kimliği her kampanya ile birlikte bütün olarak ele alınıyor. Peki ama gerçekten Geleceğin Popüler Meslekleri: Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlığı olabilir mi?

Bazı yönlerden dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan o kadar da farklı değildir. Bir şirketiniz var ve satmanız gereken bir ürününüz ya da hizmetiniz var. Tabii ki marka bilinirliği oluşturmak ve nihayetinde müşterilerle etkileşim kurmanın yollarını arıyorsunuz. İzmir SEO araştırması yaptığınızda birçok dijital pazarlama ajansı ile karşılaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bir firmanın dijital yüzü aslında her şeydir. Dijital pazarlama günümüzde çok fazla beceri ve uzmanlık isteyen bir hal aldı.

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlığı

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanlığı içine geniş kapsamları alan bir konu. Çok çeşitli dijital pazarlama işleri var, bu da demek oluyor ki çok çeşitli kariyer seçenekleri var.

 • Video/ses prodüksiyonu
 • Etkileşimli teknoloji (AI gibi)
 • Mobil pazarlama
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Arama motoru pazarlaması (SEM)
 • Sosyal medya Yönetimi
 • E-ticaret
 • Eposta pazarlama
 • Pazarlama otomasyonu
 • İçerik yönetimi ve küratörlüğü
 • Web Geliştirme
 • Web tasarımı
 • Metin yazarlığı ve düzenleme
 • Analitik
 • İş/pazarlama stratejisi

Çevrimiçi etkinliğin %93’ü bir arama motoruyla başlıyor. SEO ise üstün bir pazarlama stratejisi olarak etkileşimin devam etmesini sağlıyor. Bir iş kurmayı veya yönetmeyi düşünen herkesin, müşterileri dönüştürmek için temel bir dijital pazarlama anlayışına sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama ve ilgili kariyer dünyasına girmek isteyen insanlar için bolca seçenek bulunmaktadır. En çok talep edilen becerilerden bazıları içerik oluşturma, sosyal medya stratejisi, pazarlama teknolojisi ve analitik. Bu kısım dijital pazarlamanın daha yaratıcı ve teknolojik kısmını oluşturmaktadır.

Daha teknik düşünenler için, SEO ve SEM gibi teknolojilerde uzmanlaşanlar için hala çok fazla talep ve oldukça yüksek bir kazanç potansiyeli var, çünkü bu, herhangi bir işte kâr sağlayan çalışmaların temelini oluşturmaktadır.

İçerik pazarlaması trafiğe dayanır ve özellikle bu tür işler yapay zekâ ve makine öğreniminin ortaya çıkmasıyla daha karmaşık hale geldikçe, bu kalıpları analiz edecek teknik uzmanlığa sahip herkes değerli bir çalışan olacaktır.

İster bir tamirci arayan ev sahibi, isterse bir makale için materyal araştıran bir öğrenci olsun, çevrimiçi kaynaklar neredeyse vazgeçilmez hale geldi. Bu hakimiyet, dijital pazarlamayı ve SEO stratejilerini bu kadar önemli yapan unsurlardandır. Çevrimiçi medyanın önemi arttıkça dijital pazarlamanın da önemi artmaktadır. Bu alanda kariyer yapmak isteyen bireylere sayısız kapı açan dijital pazarlama giderek daha da etkili olacak gibi görünüyor.

İzmir SEO dijital pazarlama teknikleri, aslında geleneksel reklamcılıkla aynı hedeflerin çoğuna sahiptir. Dijital kanallar aracılığıyla pazarlama, reklam verenlere ölçülebilir yatırım getirisi de dahil olmak üzere sayısız rekabet avantajı sunmaktadır. Bir şirket, belirli bir pazarlama yöntemine ne kadar harcadığını hesaplayabilir ve rakamları, oluşturulan olası satışlarla karşılaştırabilir. Tıklamalar ve hemen çıkma oranları gibi analitik ve metriklerin kullanılabilirliği ile işletme sahipleri performansı dakikalar içerisinde ölçebilir.

Birden fazla reklam seçeneğine sahip olmanın avantajı da bulunmaktadır. Dijital mecralar için pazarlama yaparken, girişimcilerin sosyal medya, içerik pazarlaması, arama optimizasyonu, tıklama başına ödeme ve e-posta pazarlaması gibi birkaç strateji seçeneği vardır. Şirketler bu kapsamda amaçlarına ulaşmak için en uygun yaklaşımları seçebilirler.