Ganeev: Türkiye Rusya Arasında İslami Bankacılık Potansiyeli Bulunuyor!

Ganeev: Türkiye Rusya Arasında İslami Bankacılık Potansiyeli Bulunuyor!

30 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Ganeev Türkiye Rusya arasında İslami bankacılık potansiyeli bulunuyor yorumu yaptı. Ganeev İslami finansman ve İslami bankacılığa küresel talebin günden güne arttığını belirterek Türkiye ile Rusya’nın bu konudaki iş birliği potansiyeli hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Rusya Arasında İslami Finansman Ortaklığı Doğabilir!

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Ganeev İslami finansman modelinin özel bir ticaret yöntemi olduğunu, söz konusu ticaret modelinin belirli etik prensiplere sahip olan özel müşterilerden oluştuğunu aktardı. İlgili finansman modeline İslami bankacılık yerine ortaklık bankacılığı dediklerini söyleyen Ganeev, bunun sebebi olarak faizi reddeden bir ticari model olduğunu bildirdi. Bankacılık ve finansçılıkta yalnızca karın değil risklerin, kayıpların da paylaşılması gerektiğini belirten Oleg Ganeev, ortaklık bankacılığının aynı zamanda bir birliktelik olduğunu dile getirdi.

Ganeev Rusya’da Müslüman nüfusunun hızla arttığını, Moskova, St. Petersburg gibi büyük şehirlerde de Müslüman nüfusunun yoğunlaştığını söyledi. Yoğunlaşan Müslüman nüfusunun ticaret yaparken İslami prensipleri bulunduğunu aktaran Ganeev, yalnızca ticari alanda değil tıpta, helal beslenmede, turizmde de kural ve prensipleri bulunduğunu açıkladı. Nüfusun tüketim yapısı göz önünde bulundurulduğunda helal ürünlere olan ilginin yalnızca Müslümanlar tarafından olmadığını, nüfusun genelinde ilgi gördüğünü belirten Ganeev, bunun sebebi olarak helal ürünlerde kullanılan ham maddeye daha çok güven olduğunu sözlerine ekledi.

İki ülke arasında ortaklık bankacılığı alanında büyük potansiyel olduğunu belirten Ganeev, İslami bankacılık grubu kurulmasından bu yana 16 milyar rublelik işlem yaptıklarını açıkladı. Sberbank için bu meblağın küçük bir hacim olduğunu dile getiren Oleg Ganeev, Sberbank’ın ortaklık bankacılığı alanındaki payına bakıldığında Sberbank’ın lider durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’deki bankalar kimin, bankaların ortaklık yapıları hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.