G8 Nedir G8 Amacı Nedir G8 Ülkeleri 2021!

G8 Nedir G8 Amacı Nedir G8 Ülkeleri 2021!

2 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

G8 Grubu dünyanın sekiz gelişmiş ülkesinden oluşan uluslararası bir birliktir. Bu sekiz ülke; Kanada, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Almanya, İtalya, Fransa, Rusya’dır ve dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 65’ini oluşturmaktadır. İlk etapta 6 ülkenin birleşerek oluşturduğu gruba sırası ile Kanada ve Rusya’nın dahil olmasıyla G8 Grubu oluşmuştur. Sekizler grubu hakkında merak ettiklerinizi G8 Nedir G8 Amacı Nedir G8 Ülkeleri 2021 başlıklı makalenin devamında detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Bu yazımızda G8 Grubu (Group of eight) hakkında; G8 Nedir? G8 Kuruluşu, G8 Üye Ülkeleri, G8 Amacı ve Faaliyetleri, G8 Grubu Son Gelişmeler başlıkları bulunmaktadır.

G8 Nedir G8 Amacı Nedir G8 Ülkeleri 2021!

G8 Grubu, dünyanın sekiz gelişmiş ülkesinin bir araya gelmesi ile oluşmuş olan bir birliktir. Dünya ekonomisine yön veren bu birliğin oluşumu 1973 yılında meydana gelen petrol krizi hasebiyle başlamıştır. Petrol krizi ve ardından durgunlaşan ekonomi dünyanın gelişmiş 6 ülkesini bir araya getirmiştir. Bu altı ülkeye Kanada ve Rusya’nın katılması ile G8 Grubu oluşmuştur.

G8 Üye Ülkeleri

G8 Grubu’num başlangıcı olan altı ülke Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık ve Japonya’dır. Gruba 1976 yılında Kanada, 1997 yılında ise Rusya katılmış ve G8 Grubu meydana gelmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği de G8 grubu dahilinde Avrupa Komisyonu tarafından temsil edilmektedir. G8 üye ülkeleri dünya ekonomisinin takribi yüzde 65’ini temsil etmektedir.

G8 Amacı ve G8 Faaliyetleri

G8 Grubu üye ülkelerin başkanlarınca temsil edilmektedir. Bu grup her yıl bir üye ülkenin ev sahipliğinde toplanmaktadır. Toplantının gündemi ise üye ülke tarafından belirlenmektedir. G8 topluluğu gayri resmi bir topluluk olarak anılır. G8 Grubu toplantılarında sağlık, ekonomik, sosyal, kanun uygulama, iş, enerji, çevre, terör, adalet, ticaret, dış ilişkiler vb. gibi global konular ele alınmaktadır.

G8 ülkeleri dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ini oluşturmaktadır. Buna rağmen brüt iç hasılanın yani dünyanın ekonomik verimlilik ölçüsünün 3’te 2’sini oluşturmaktadırlar.

G8 Grubu Son Gelişmeler

G8 üye ülkeleri Rusya’yı gruptan çıkarmış ve G7 Grubu olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi sebebi ile Rusya, gruptan çıkarılmıştır. Yani Rusya G8’e 1998 yılında katılmış ve 16 yıl sonunda ayrılmıştır. G7 hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.