Fransa’da Oturum Alma Aşamaları: Recepissé Uygulaması

Fransa’da Oturum Alma Aşamaları: Recepissé Uygulaması

22 Mayıs 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Avrupa Birliği ülkelerinden oturum almak bilindiği üzere son derece meşakkatli bir iş. Oturum almanın en zor olduğu ülkelerin başında belki de Fransa geliyor. Fransa’nın oturum talep edenler için 2018 yılından bu yana devreye koyduğu uygulamalardan biri de Recepissé… Bu uygulama 2021 yılında geçerliliğini sürdürdüğü gibi; 2022 ve takip eden yıllarda da yürürlükte olacak gibi görünüyor. Fransa’da oturum alma aşamaları: Recepissé Uygulaması’na kısaca göz atmakta yarar var.

Fransa’da Oturum Alma Aşamaları: Recepissé Uygulaması

Bilindiği gibi CDS (carte de séjour) yenilemesi yaparken evrakınızı sizin yerinize başkası içeri verebiliyor. Akraba, eş veya yakın arkadaş olabilir, sormuyorlar. Soran yerler olabilir ancak bunun bir mantığı yok çünkü evrakınızı almaları size uzatımı  vereceklerini garanti etmiyor.  Esas sorun teslim almakta. Çünkü ne zaman çıkacağı belli değil.

Başvuru sırasında, üzerinde sizin ev adresiniz olan, pul yapıştırılı iki adet zarf istiyorlar. Bunlardan bir tanesi “recepissé’n hazır gel al” demek için, diğerini de “kartın hazır gel al” demek için postalıyorlar. Başvurudan ortalama 2 ay sonra zarf geliyor ve prefecture’e gidiyorsunuz… Bu noktada yeni çıkan bir uygulama sonucu artık kartların sadece ve sadece kart sahiplerine verildiğini belirtmekte yarar var. 1. dereceden yakınlarınız ve hatta ilgili görevliden son derece zarif şekilde rica edilse dahi başvurucu haricinde kart teslimi kimseye yapılmıyor.

CDS Sadece Kart Sahiplerine Parmak İzi Karşılığı Veriliyor!

Bu noktadan atlanılmaması gereken bir husus daha bulunuyor. Bu da kartınızı alabilmek için önceden olduğu gibi direkt gidemiyor oluşunuz. Randevu almanız gerekiyor ve randevular ortalama iki hafta sonraya veriliyor. Bu süre iş yoğunluğuna ya da pandemi gibi mücbir sebeplere göre değişiklik gösterebiliyor.

Randevu tarihinizi beklerken oturum süreniz sona erebiliyor. Oturum süreniz biterse CARTE VITALE’iniz bloke ediliyor. Bu nedenle bu süreci olabildiğince erken başlatmak gerekiyor. Bu yeni uygulama kart sahiplerini koruma amaçlı başlatılmış, çünkü öncesinde kötü niyetli kişiler oturum kartlarını alıp ya ulaştırmıyorlar ya da dolandırıcılık için çoğaltıyorlar ya da üzerinde değişiklik yapıyorlarmış.

Carte Vitale’niz bloke edilirse; yeniden aktive edilmesi için CPAM’dan randevu almanız ve durumu açıklamanız gerekiyor. 2 – 4 hafta aralığında bir mektupla; blokeyi kaldırdıklarını ancak kartınızın çıkar çıkmaz kopyasını beklediklerini söylüyorlar. Süreler iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebiliyor.

Siz de uzatım yaparken zamanlamanızı böyle hesaplamalısınız. Eskiden recepissé verilirken randevu alınmıyordu, çünkü parmak izi alınmıyordu şimdi randevu verdikleri için bir günde belirli sayıda kart dağıtabiliyorlar. Fransa’da yaşadığınız bölgede sous-prefecture kısıtlı süreler hizmet verebiliyor, üstelik haftanın bazı günleri de kapalı. Açık olduğunda da son derece sınırlı sayıda işlem gerçekleştiriyor. Bu noktada mağdur olmamak adına oturum uzatım süresi iyi planlanarak başvuru yapılmalıdır.

Yardımcı kaynaklar: https://www.zarif.net/