Fransa Asgari Ücret 2019

Fransa Asgari Ücret 2019

26 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

Sarı yelekliler olarak adlandırılan grup Avrupa’yı kasıp kavurmaya devam ediyor. Fransa merkezli olarak başlayan protestolar ekonomik temellere dayanıyor. Fransa’da 2018 yılında 1498,47 Euro olarak uygulanan asgari ücret; Fransa’da yaşayan dar gelirliler için yeterli bulunmuyor. Asgari ücrete zam yapılmasını ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesini isteyen mutsuz eylemcilerin talepleri belli oranda karşılık buldu ve Fransa’da asgari ücrete 2019 yılı için zam yapılması kararı alındı. Fransa asgari ücret 2019 yılında aylık 100 Euro zamlı olarak uygulanacak.

Fransa Asgari Ücret 2019 Yılında Zamlandı!

Fransa’da aylardır devam eden sarı yeleklilerin protestosu hükümet kanadında karşılık bulmuşa benziyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından açıklanan kararlara göre Fransa’da asgari ücrete 2019 yılından geçerli olmak üzere 100 Euro dolayında zam yapıldı. Yeni yapılan zamla birlikte Fransa’da tam zamanlı olarak çalışan bir işçinin eline aylık minimum 1600 Euro geçecek. Bu tutarın altında maaş alan kişilerin part-time çalışma şartlarına sahip olacağına vurgu yapılıyor. Ülke ülke asgari ücret rakamları 2019 yılında ne durumda, ülkelere göre asgari ücret 2019 için de buraya göz atabilirsiniz.

Fransa asgari ücret aylık 100 Euro zamlanması ile birlikte; sarı yeleklilerin bu konudaki tepkileri merak konusu oldu. Sarı yelekliler olarak adlandırılan protestocular yapılan bu zammın yeterli olmadığını ve asgari ücretin üzerindeki tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Fransa’da asgari ücret için yapılan 100 Euro’luk zammın yanı sıra; Fransa’daki emeklilere de hükümet tarafından iyileştirme yapıldı. Buna göre; Fransa’da aylık 2 bin Euro’dan az maaş alan emeklilerden yapılan kesintiler ve vergiler kaldırıldı. Bu gelişmenin Fransız emekliler için belli oranda iyileşme sağlayacağı ön görülüyor. Fransa’da emeklilik şartları ve Fransa emekli maaşları ile ilgili de buraya göz atabilirsiniz.