Ford Kahve Çekirdeği Atığından Otomobil Parçası Üretecek!

Ford Kahve Çekirdeği Atığından Otomobil Parçası Üretecek!

8 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Ford kahve çekirdeği atığından otomobil parçası üretecek. McDonalds ile Ford Motor Company çevreci bir işbirliğine imza atıyorlar. Söz konusu işbirliği ile McDonalds kahve çekirdekleri atıklarını Ford Motor Company otomobil parçası yapımında kullanacak. Bu kapsamda McDonalds Kuzey Amerika’daki kahve çekirdeği atıklarının büyük bir kısmını Ford’a göndereceği tahmin ediliyor.

Ford Kahve Çekirdeği Atığını McDonalds’tan Alacak!

Kahve çekirdekleri demleme sırasında doğal yollardan soyularak atık oluşturuyor. Bu atıklar dünya çapında iki dev şirket olan Ford Motor Company ve McDonalds tarafından yenilikçi ve sürdürülebilir bir proje kapsamında kullanılacak. Çevreci olan bir proje için Ford ve McDonalds işbirliği yaparak çalışmalara başladılar. Yapılan açıklamalara göre söz konusu şirketler kahve çekirdeği atığının otomobil parçalarında kullanılabilen dayanıklı bir maddeye dönüştüğünü keşfetmişlerdir.

Ford Motor Company’nin açıklamasına göre kahve çekirdeği atığı düşük oksijen, yüksek derece ısıya tabi tutulduktan sonra plastikle ve diğer maddelerle karıştırıldığında şekil alabilmektedir. Bununla birlikte oluşan bu maddenin bazı özellikleri tercih sebebi olabilecek düzeyde. Üretilen bu yeni maddenin far yuvası, iç ve dış kaporta parçalarında olması gereken özelliklere sahip olduğu ve kalitelerinin birbirine uyduğu açıklamada belirtilmiştir. Bunun yanı sıra bu yöntem ile üretilen parçaların diğerlerine nazaran yüzde 20 oranında daha hafif oluğu ve aynı zamanda kalıplama aşamasında dörtte bir oranında daha az enerji harcandığı Ford tarafından açıklanmıştır.

Söz konusu proje dahilinde Kuzey Amerika’daki kahve çekirdeği atıklarının büyük bir kısmının McDonalds tarafından Ford Motor Company’e gönderilmesi tahmin edilmektedir. Bununla birlikte Ford yenilenebilir ve sürdürülebilir çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda Ford Motor dünya genelinde ürettiği otomobillerde yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir plastik kullanımında hedeflediği seviyeye çıkabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Teknolojik gelişmeler hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.