Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST Nedir?

12 Kasım 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bankalar arası para gönderme alma işlemine ise EFT adı verilir. İngilizce “elektronic funds transfer” ifadesinin baş harflerinden oluşan EFT kısaltması Türkçeye “elektronik fon transferi” olarak çevrilebilir. EFT’nin resmi tatillerde ve mesai saati dışında gerçekleştirilememesi pek çok mağduriyeti ve sıkıntıyı da berberinde getirmekteydi. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından atılan adımla FAST sisteminin devreye konulması kararı alındı. Kolay Adresleme Sistemi ve Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST nedir detaylandıralım…

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi FAST Nedir?

Bilindiği üzere aynı bankanın hesapları arasındaki para gönderme alma işlemine “havale” denilmektedir. Kamuoyu tarafından yakinen bilinmese de; müşterinin aynı bankadaki kendi hesapları arasındaki para gönderme işlemine de virman adı verilmektedir. EFT ise farklı bankalar arasında gerçekleşen para gönderme / alma işlemine verilen kısa isimdir.

EFT’nin mesai saatleri dışında gerçekleşmemesi, bankadan bankaya EFT saatlerinin farklılık gösterebilmesi, bayram, hafta sonu ve yıl başı gibi resmi tatillerde yapılan EFT’lerin gerçekleşmesi için devam eden ilk resmi iş gününün beklenmek zorunda olunması yıllardır büyük mağduriyetlere neden olmakta. Ticaretten borç – alacak ilişkilerine kadar hemen hemen her konuda EFT zamanının meydana getirdiği sıkıntıların ortadan kaldırılması için TBB tarafından çok önemli bir adım atılarak “FAST” sistemi üzerine çalışmalara başlandı.

Kolay Adresleme Sistemi ile FAST!

FATS sayesinde EFT saati tarihe karışacak… FAST ile birlikte, IBAN numarası olmadan, telefon numarası, TCKN veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari ödemelerde de kullanılabilecek.

Kolay Adresleme Sistemi’nde; banka müşterisi cep telefonunu, TC Kimlik numarasını, pasaport numarasını veya e-mail bilgilerini banka IBAN numarasıyla bir defaya mahsus eşleştirmektedir. Diğer şahsa FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numarasına ya da eposta adresine para gönderebilmektedir.

Hangi Bankalar FAST ile İşlem Yapacak, Ne Zaman Başlayacak, Meblağ Ne Kadar Olacak?

FAST sayesinde EFT saati ve zamanı ortadan kalkacak, yapılan para transferleri farklı bankalar arasında olsa dahi anında karşı hesaba geçebilecek. İlk aşamada 11 bankanın katılımı ile, azami 1000 TL’ye kadar olan para transferleri için uygulanacak olan FAST’in ilk işlem tarihi için ise 18 Aralık 2020 öngörüldüğü açıklandı.

FAST sayesinde anında EFT gönderilmesi aşağıdaki bankalar arasında başlayacak. Akabinde elektronik para kuruluşları da sisteme dahil olacak. FAST’in ilk uygulanacağı 11 banka aşağıdaki gibidir:

 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Şekerbank
 • Denizbank
 • TEB
 • Ziraat Bankası

Kaynak: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2020/DUY2020-67