Finlandiya’da Asgari Ücret 2020 Finlandiya Ekonomisi

Finlandiya’da Asgari Ücret 2020 Finlandiya Ekonomisi

28 Aralık 2019 1 Yazar: Nilgün Ciğerci

Baltık Denizi’nin önemli ülkelerinden Finlandiya; son yıllarda bilhassa eğitim sisteminde attığı adımlar ve geldiği nokta ile kamuoyunda sıkça gündeme geliyor. Bunun yanı sıra Finlandiya ekonomisi ile de dikkat çekiyor. Finlandiya ekonomisinin sağlamlığı, ülkedeki maaşlarda da kendisini göstermiş durumda. Zira Finlandiya’da asgari ücret bulunmuyor. Finlandiya’da maaşlar saatlik ücret üzerinden tespit ediliyor. Finlandiya saatlik ücret ise pek çok ülkedeki uygulamanın çok üzerinde bulunuyor. Finlandiya’da asgari ücret 2020 Finlandiya ekonomisi başlıklı haberimizde detaylara göz atalım…

Finlandiya’da Asgari Ücret 2020 Finlandiya Ekonomisi

Finlandiya’da asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Bunun yerine Finlandiya saatlik asgari ücret uygulaması ile çalışanların belli bir seviyenin altında maaş almasının önüne geçmiş durumda. Finlandiya’da saatlik ücretler ise meslekten mesleğe ve çalışanın nitelikleri ile yaşına göre farklılık gösteriyor. Çalışanın yaşı, çalıştığı sektör ve nitelikleri olarak 3 unsur Finlandiya’daki saatlik asgari ücretin belirlenmesinde; çalışan sendikaları ile patronlar arasında önemli pazarlık unsurlarını oluşturuyor.

Yukarıda zikredilen hususlar dikkate alındığında Finlandiya’da vasıfsız bir işçi için saatlik ücretin 12 Euro seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakam üzerinden tam zamanlı olarak çalışan bir kişinin Finlandiya’da asgari ücreti 2020 yılında bin 600 Euro seviyesine gelmektedir. Haberimiz devamında Finlandiya yaşam masrafları konusuna değindiğimizde Finlandiya’daki asgari ücret rakamının Finlandiya şartlarında yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Finlandiya parası Finlandiya Kronu mu, Finlandiya Markı mı, Finlandiya Euro mu kullanıyor buraya göz atabilirsiniz.

Finlandiya Ekonomisi Nasıl? Finlandiya Ekonomisi 2020!

Finlandiya ekonomisi son derece iyi durumdadır. Finlandiya’da işsizlik düşük durumdadır. Aynı şekilde Finlandiya’da enflasyonda düşük seyretmektedir. Finlandiya sanayisi gelişmiştir. Finlandiya ne üretiyor sorusuna kısaca; kaolin, petrol yağları, inorganik madde sıvanmış kağıtlar, steyşın vagonlar, otomobil, yarış arabaları ve paslanmaz çelikten yassı hadde mamulü şeklinde cevap verilebilir. Aynı zamanda bunlar Finlandiya’nın ihraç ettiği ürünler nelerdir ve Finlandiya’nın geçim kaynağı nedir sorularının da önemli cevaplarındandır.

Finlandiya’nın geçim kaynaklarından bir diğeri ise turizmdir. Finlandiya turizmi; Finlandiya kış turizmi ve Finlandiya sauna turizmi ile dünyada önemli bir konumdadır. Finlandiya bu sayede her yıl ülkesine milyonlarca turist çekmektedir. Finlandiya ekonomisi kaçıncı sırada sorusuna da;  Finlandiya ekonomisi dünyada 43. sırada yer almaktadır denilebilir. Takribi 275 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğü ile Finlandiya ekonomik sıralamada 44. basamaktaki Mısır’ın önünde bulunmaktadır. Finlandiya ekonomisine dair bazı özet rakamlar aşağıdaki gibidir. Finlandiya parası Finlandiya Kronu mu, Finlandiya Markı mı, Finlandiya Euro mu kullanıyor buraya göz atabilirsiniz.

 • Finlandiya GSYİH Büyüme Oranı yüzde 0,8
 • Finlandiya GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 2,2
 • Finlandiya İşsizlik Oranı yüzde 5,6
 • Finlandiya Enflasyon Oranı yüzde 0,5
 • Finlandiya Enflasyon Oranı (Aylık) yüzde 0,05
 • Finlandiya Faiz Oranı yüzde 0 (sıfır)
 • Finlandiya Cari açık GSYİH oranı yüzde -1,9
 • Finlandiya Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 56,8
 • Finlandiya Devlet bütçesi GSYİH oranı yüzde -0,7

Finlandiya’da Maaşlar Nasıl? Finlandiya’da Meslek Maaşları!

Finlandiya’da maaşlar 1600 Euro düzeyinden başlamaktadır. Mesleklere, çalışanın niteliğine ve yaşına göre aldığı ücret artmaktadır. Finlandiya’da mesleklere göre ortalama maaş meblağlarını vermek gerekirse… Finlandiya bankaları ve Finlandiya bankacılık sistemi hakkında buraya göz atabilirsiniz.

 • Finlandiya’da doktor maaşları ortalama 7-8 bin Euro
 • Finlandiya akademisyen maaşları ortalama 7-8 bin Euro
 • Finlandiya öğretmen maaşları ortalama 4-5 bin Euro
 • Finlandiya polis maaşları ortalama 4-5 bin Euro
 • Finlandiya mühendis maaşları ortalama 5-6 bin Euro
 • Finlandiya garson maaşları ortalama 2 bin Euro
 • Finlandiya işçi maaşları ortalama 1600-1700 Euro

Finlandiya Yaşam Masrafları! Finlandiya Ev Kiraları! Finlandiya Market Fiyatları!

Finlandiya yaşam masrafları, yaşam maliyetleri bakımından pahalı denilebilecek bir ülkedir. Bu nedenle Finlandiya ucuz mu sorusuna maalesef olumlu cevap vermek mümkün değildir. Finlandiya’da market fiyatlarına göz atmak gerekirse;

 • Finlandiya’da ekmek fiyatı ortalama 0,5 Euro
 • Finlandiya’da süt fiyatı ortalama litresi 3 Euro
 • Finlandiya’da sıvı yağ fiyatı ortalama litresi 7 Euro

Finlandiya’da tek kişinin yaşam maliyeti hesaplandığında Finlandiya ekonomi kurumları 1150 Euro rakamını çıkarmıştır. Finlandiya’da en pahalı bölge başkent Helsinki bölgesidir. Helsinki’de yaşam daha pahalıdır. Bu nedenle Helsinki yaşam maliyeti tek kişi için 1400 Euro olarak belirlenmiştir. 2 veya 3 çocuklu aileler için Finlandiya’da geçim maliyeti 3 bin Euro’nun üzerindedir. Finlandiya bankaları ve Finlandiya bankacılık sistemi hakkında buraya göz atabilirsiniz.

Finlandiya’da ev kiraları bölgeden bölgeye değişmektedir. Finlandiya’nın kırsal kesimlerinde nispeten ucuz olan ev kiraları kentsel bölgelerde yukarıya çıkmaktadır. Finlandiya’da ev kiraları kırsal kesimlerde 500 Euro düzeyinden başlamaktadır. Ev kiraları Helsinki’de son derece yüksektir. Helsinki ev kiraları aylık 2 bin Euro ile 10 bin Euro bandında kiralanacak eve göre değişmektedir.