FinCEN Nedir FinCEN Belgeleri Nereden Çıktı?

FinCEN Nedir FinCEN Belgeleri Nereden Çıktı?

24 Eylül 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Türkiye gündemine bomba gibi düşen FinCEN belgeleri, Türkiye’de olduğu kadar uluslararası kamuoyunda da ses getirdi. Zira FinCEN belgelerinde bahsi geçen para transferlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yargılanan Reza Zerrap ile birlikte; para transferine aracılık ettiği öne sürülen pek çok uluslararası banka da bulunuyor. Peki FinCEN nedir, FinCEN belgeleri nereden çıktı ve nasıl ifşa oldu…

FinCEN Nedir FinCEN Belgeleri Nereden Çıktı?

FinCEN açılımı; “Financial Crimes Enforcement Network” ibaresin “Financial” kelimesindeki “Fin” ve diğer 3 kelimenin baş harflerinden oluşan kısaltma tabirdir.  Financial Crimes Enforcement Network tabiri Türkçeye; “Mali Suçları Uygulama / Kontrol / Denetleme Ağı” olarak çevrilebilir. FinCEN karşılığı kurum olarak ülkemizdeki MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) örnek gösterilebilir.

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), yerel ve uluslararası kara para aklama, terörün finansmanı ve diğer mali suçlarla mücadele etmek için mali işlemler hakkında bilgi toplayan ve analiz eden ABD Hazine Bakanlığı’nın bir bürosudur. Kuruluş tarihi 25 Nisan 1990’dır. Merkezi Virginia’da bulunur. Günümüzde yöneticisi Ken Blanco’dur. Blanco bu görevi 2017 yılından bu yana sürdürmektedir. Fincen resmi web sitesi, ziyaret etmek isteyenler için içeriğimizin sonunda verilmiştir.

FinCEN Files (Belgeleri) Nasıl İfşa Oldu?

FinCEN, araştırmalarını ve incelemelerini kamuoyuna açık olarak yapmamaktadır. Kurum tamamen gizlilik dahilinde bankaların ve finans kuruluşlarının kayıtlarını / işlem geçmişlerini inceleyerek suça dair para akışını ve şüpheli işlemleri tespit etmeye çalışmaktadır. Tespit edilen suç geliri ya da kara para aklama işlemleri kanıtlandıktan sonra yargı sürecine gidilmektedir.

FinCEN belgelerinin konu olduğu ve son dönemde kamuoyunu meşgul eden para trafiğinde yer alan bankalar FinCEN’in kendilerinden talep ettikleri belgeleri ve kayıtları sağlamakla yükümlüdür. Bununla birlikte bazı bankaların her dönem yeterli ve gerekli belgeleri FinCEN ile paylaşmadığı daha önce gelişen soruşturmalarda defaatle görülmüştür.

FinCEN belgelerinin ifşa oluş şekli ile ilgili olarak ise kesin bir yargıya varmak mümkün değildir. Zira FinCEN bu konuda rahatsız olduğunu ve belgelerin kendisi tarafından ifşa edilmediğini iddia etmektedir. Ancak FinCEN belgelerinin kuruma rağmen ifşa edilme olasılığı pek çok uzman tarafından mümkün görülmemektedir.

FinCEN resmi sitesi: https://www.fincen.gov/