Finansal Konular ve Finansal Okuryazarlık

Finansal Konular ve Finansal Okuryazarlık

21 Haziran 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

Sürekli büyüyen, gelişen ve klasik tabirle adeta “global bir köy” haline gelen dünyamızda artık hiçbir şey bir diğerinden bağımsız değil. Çin’de ortaya çıkan bir virüsün tüm dünyayı sarması gibi; global ekonomiden ulusal ekonomiye ve dahi yerel ekonomik gelişmelere kadar pek çok etken kişilerin ekonomik durumlarını doğrudan etkiliyor. Önceden pek de kimsenin ilgilenmediği FED’in faiz kararı artık dünyanın dört bir yanında an be an takip ediliyor. Zira FED’in aldığı karar, düğün yapacak çiftin takacağı altının fiyatını da belirliyor. Bu durum finansal konular ve finansal okuryazarlık noktasında daha bilinçli olmayı, gelişmeleri takip ederek “doğru” okumayı ve şahsi ekonomimizi de buna göre yapmayı zaruri kılıyor.

Kazanmak Kadar Korumak da Zor

“ Hemen hemen her dönemin” klişe lafları arasında bulunan “ekmek aslanın ağzında” deyiminin yanına artık bir başka cümleyi daha eklemekte yarar var. Ekmeği aslanın ağzından almayı başaranlar için de bu ekmeği nasıl değerlendireceği problemi baş göstermiş durumda. Zor şartlarda çalışarak, adeta “dişinden tırnağından artırarak” birikim yapan milyonlarca insan, birikimlerini ne şekilde değerlendirmesi gerektiğine karar vermekte zorluk çekiyor.

Finansal okur yazarlık konusu da tam olarak bu noktada önem arz ediyor. Sağlanan tasarruflar ile yapılacak yatırım; kişilerin ve ailelerin geleceğine yön veriyor. Bu noktada yapılacak doğru yatırım ile sağlam bir geleceğin temelleri atılabilirken, yanlış yapılan yatırım ise zar zor elde edilen birikimlerin buharlaşmasına neden oluyor.

Finansal Konular ve Finansal Okuryazarlık Neden Önemli?

Amerikan Merkez Bankası FED’in aldığı faiz kararından, Avrupa Merkez Bankası ECB’nin aldığı faiz kararına kadar pek çok farklı etken; borsada alınacak hisseden Euro kuruna, dolar kurundan altının ONS fiyatına kadar piyasadaki pek çok farklı kıymetin ederini doğrudan etkiliyor.

Finansal konular da bilinçli olmayan kişiler için, yıllarca emek zahmet elde edilen birikimlerin kısa sürede değer kaybetmesi ve neredeyse tamamen erimesi son derece kolay. Bu alanda bilgi birikimine sahip kişiler için ise sınırlı tasarruf ile birikimlerini artırmak olası. Elbette bunun için gündemi yakından takip etmek ve doğru haber kaynaklarını takip etmek son derece önemli…

Kaynak: http://www.finansalkonular.com/