FENER GSRAY BJKAS TSPOR: Bankalar Birliği Anlaşması Revize Edildi

FENER GSRAY BJKAS TSPOR: Bankalar Birliği Anlaşması Revize Edildi

19 Mart 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

FENER GSRAY BJKAS TSPOR: Bankalar Birliği anlaşması revize edildi! Kulüpler ile Bankalar Birliği arasında uzun dönemdir gerçekleşen görüşmeler olumlu şekilde sonuçlandı. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor ile Türkiye Bankalar Birliği arasında borçların yeniden yapılandırılması ve kredi vadesinin daha uzun vadeye yayılması konusunda görüşmeler devam ederken; Fenerbahçe haricindeki diğer 3 büyük kulüp geçtiğimiz yıl Bankalar Birliği ile 2+5 yıllık yapılandırma anlaşması imzalamıştı. Ancak bu anlaşmaya Fenerbahçe imza atmamış ve anlaşmanın kulüplerin sorunlarını çözmeyeceğini belirtmişti. Bunun üzerine kulüpler ile Türkiye Bankalar Birliği arasında yeniden başlayan görüşmelerde süre 2+7 yıla çıktı. Fenerbahçe kimin ortaklık yapısı nasıl buradan incelenebilir.

FENER GSRAY BJKAS TSPOR: Bankalar Birliği Anlaşması Revize Edildi

Kulüpler ile Türkiye Bankalar Birliği arasında geçtiğimiz yıl gerçekleşen görüşmeler neticesinde ilk 2 yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere 2+5 yıllık anlaşmaya varılmıştı. Bununla birlikte Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bu anlaşmanın kulüpler için çare olmayacağını belirterek daha kapsamlı bir çözüm sunulması gerektiğini belirtmişti.

Fenerbahçe’nin 2+5 yıllık anlaşmayı kabul etmemesinin akabinde süre 2+7 yıl olarak revize edildi. Buna göre 4 büyük kulüp ile bankalar arasında kredilerin yeniden yapılandırılması ve yapılandırılma kapsamında kulüplerin ilk 2 yıl kredi ana para ödemesi yapmaması noktasında mutabakata varıldı. Ek olarak toplam süre de 9 yıla çıktı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir anlaşmayla ilgili olarak, “Dört büyük kulüp ve Bankalar Birliği, 5+2 yıl olan eski anlaşmanın 7+2 yıl olarak yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağladı. Kulüpler 2 yıl anapara ödemesi yapmayacak… Amacımız kulüplerimizin belli bir finansal yapı içerisinde kalmasını sağlamak. Pandemi sebebiyle birçok gelirlerinden oldular. Nakit akışında sıkıntıları var. UEFA ile birlikte gerekli aksiyonları aldık. Takım limiti, lisanslamada kolaylıklar sağladık…” dedi.