Fatura Ödeme Talimatını Hesaba Mı Vermeli? Kredi Kartına Fatura Ödeme Talimatı Vermek Daha Mı Doğru?

Fatura Ödeme Talimatını Hesaba Mı Vermeli? Kredi Kartına Fatura Ödeme Talimatı Vermek Daha Mı Doğru?

6 Mart 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Modern dünya pek çok konuda insanlığın hayatını kolaylaştırırken, kendi içerisinde yeni sorumluluk ve görevleri de doğuruyor. Hayatımızı kolaylaştıran hizmetlerin faturaları ve bu faturaların ödenmesi de bu kapsamda değerlendirilebilir. Faturaların ödenmesi için gereken maddi olanağın sağlanması bir yana, bir de fatura ödemek için gereken emek ve zaman var. Bankalara verilen fatura ödeme talimatı bu noktada büyük kolaylık sağlıyor.

Fatura ödeme talimatı sayesinde, faturaların son ödeme tarihleri takip edilmekten ve ödeme noktalarında sıra beklemekten kurtulmak mümkün oluyor. Bankalara fatura ödeme talimatı verirken dikkat edilmesi gereken hususları inceleyerek, fatura ödeme talimatının hesaba mı yoksa kredi kartına mı verilmesi gerektiğine bakalım.

Faturanın Yalnızca Son Ödeme Gününde Tahsilat Yapılmakta!

Bankalara verilen fatura ödeme talimatları uyarınca gerçekleştirilen fatura ödemeleri, yalnızca ilgili faturanın son ödeme gününde gerçekleştirilmektedir. Bu önemli ayrıntıya dikkat edilmemesi durumunda pek çok sıkıntı ile karşılaşılmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; su faturanızın son ödeme tarihi 20 mart olsun. Fatura ödeme talimatı verdiğiniz hesap, yahut kredi kartında yeterli meblağ ya da limit bulunsa bile bahse konu faturanın ödemesi 20 mart tarihine kadar yapılmaz. Ödeme ancak 20 martta, yani faturanın son ödeme gününde tahsil edilecektir. Bu nedenle son ödeme gününde ilgili ödeme aracında para yahut limit bulunması gerekmektedir.

Her daim hesabınızda para tutamıyorsanız, fatura ödeme talimatını kredi kartına vermek daha doğru bir davranış olacaktır. Zira kredi kartı limiti kullanılarak fatura ödemeleriniz gerçekleştirilecek ve bu sayede istenmeyen mağduriyetler yaşanmayacaktır. Fatura ödeme talimatlarının vadesiz hesaba verilmesi durumunda, ve ilgili hesapta nakit bulunmaması halinde; hesaba tanımlı bir kredili mevduat hesabı bulunuyorsa buradan yapılacak tahsilatla fatura ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Bununla birlikte, gerek kredi kartından fatura ödeme talimatı verilmesi ve gerekse kredili maaş hesabından fatura ödenmesi durumunda müşterinin fatura bedeli haricinde ek ücretlerle (faiz, komisyon vb.) karşılaşacağı göz ardı edilmemelidir. Vadesiz hesaptan fatura ödeme talimatı verilir ve buradan fatura ödemesi gerçekleştirilirse ek faiz ödemesi ile karşılaşılmaz.