Fahrettin Koca Şehir Hastaneleri Hakkında Açıklama Yaptı!

Fahrettin Koca Şehir Hastaneleri Hakkında Açıklama Yaptı!

17 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şehir hastaneleri hakkında açıklama yaptı. Yeni planlanan şehir hastanelerinin yapımına hızla devam edileceğini bildiren Koca, gelinen durumda aciliyet gereken durumlar için hazır kapasite sıkıntısının kalmadığını vurguladı. Fahrettin Koca hastane yenilemesi ve yapımı için hem ihale hem de alternatif finansman yöntemlerinin kullanıldığını açıkladı.

Fahrettin Koca Şehir Hastaneleri İnşası İçin KÖİ Finansman Modelinin Kullanıldığını Söyledi!

Şehir hastaneleri hakkında açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, AK Parti iktidarının ilk yıllarında sağlık alt yapısının yeterli gücü olmadığını, hali hazırda bulunan hastanelerin ortalama 49 yıllık olduğunu ve hem fonksiyonel açıdan hem de fiziki bakımdan yeterli düzeyde bulunmadığını bildirdi. O yıllarda hastanelerde yatakların koğuş sistemi şeklinde olduğunu söyleyen Bakan Koca, 107 bin yataktan yalnızca 7 bininin nitelikli olduğunu vurguladı.

Hastanelerin iyileştirilmesi, yatak sayısının artırılması gibi çalışmalar için günümüz ekonomik şartlara uygun olarak planlama yapıldığını aktaran Koca, bir kısım hastanelerin ihale yöntemi ile yeni ve büyük yapılarınsa alternatif finansman yöntemleri ile gerçekleştirildiğini vurguladı. Bu kapsamda alternatif finansman yöntemi olarak kamu- özel iş birliği (KÖİ) finansman modelinin kullanıldığını söyleyen Bakan Koca, KÖİ ve genel bütçe ile 10 şehir hastanesi inşa edildiğini söyledi.

Hastane inşasının yanı sıra deprem bölgelerindeki hastanelere deprem izolatörlerinin yerleştirildiğini belirten Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nın depreme önlem alma konusunda en hızlı davranan kurumlar arasında olduğunu dile getirdi. 2000’li yılların başına göre aciliyet gerektiren kapasite açığının büyük oranda giderildiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alternatif finans kaynaklarına olan gereksinimin de minimize edildiğini açıkladı. Sağlıkta ilerleme ve yenileme çalışmalarını önemsediğini söyleyen Fahrettin Koca, bundan sonra da yeniliklere ve gelişmelere devam edeceklerini aktardı.

Sağlık alanında yapay zekanın büyük başarısı hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.