Eximbank Döviz Kredilerinde Yine Faiz İndirdi!

Eximbank Döviz Kredilerinde Yine Faiz İndirdi!

16 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Eximbank 2019 Kasım ayında döviz kredilerinde 90 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirmişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre Eximbank döviz kredilerinde yine faiz indirdi. Eximbank döviz kredilerindeki faiz indirimi vade süresi ve kredi türlerine göre farklılık göstermekle birlikte 100 baz puan seviyesine kadar çıkabiliyor.

Türk Eximbank Döviz Kredilerinde 100 Baz Puana Varan İndirim Yaptı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamayla Eximbank’ın daha uygun koşullar ve düşük maliyetle döviz kredisi sağlayacağını açıkladı. Bu kapsamda kasım ayında döviz kredilerinde 90 baz puanlık indirim gerçekleşmişti. Yapılan yeni indirimde faiz oranları 100 baz puan kadar daha düşürüldü. Ülkemiz ihracatçısının bankası olan Türk Eximbank döviz kredileri faiz indirimi vade süresi ve kredi türüne göre farklılık göstermektedir.

Türk Eximbank kimin, Türk Eximbank şubeleri, Türk Eximbank genel müdürü hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Yapılan düzenleme ile kısa vadeli kredilerde 15 baz puan indirim gerçekleştirildi. Eximbank marka kredisi faizinde 100 baz puan indirim ile libor/ Euribor+ % 2,75 seviyesine çekildi. Bunun yanı sıra 3 yıl olan marka kredisi vadesi 10 yıla çıkarıldı. Eximbank reeskont kredisi faizinde 10 baz puanlık indirim gerçekleştirildi. Bu indirim ile reeskont kredisi libor/ Euribor+ yüzde 0,40 seviyesinden libor/ Euribor+ yüzde 0,30 seviyesine düşürüldü. Türk Eximbank işletme sermayesi ve yatırım kredisi faizlerinde 20 ile 45 baz puan arasında indirim yapılmıştır. Bunun yanı sıra katılım bankaları aracılığı ile “Sevk Öncesi İhracat Döviz Kredisi” vade süresinde değişiklik yapıldı. Söz konusu değişiklikle ilgili kredide 120- 180- 360 gün olan vade sürelerine ek olarak 540 gün vade süresi seçeneği de getirildi.

Türk Eximbank kasım ayında ihracatçıya 40 milyar dolar kredi sağlamıştır. Banka önümüzdeki yılda bu finansman desteğini artırma hedefinde olup, ihracatçı finansmanlarında faiz indirimi ile uzun vade süresi değişikliklerini gerçekleştirmiştir.