Evde Bakım Maaşı Hangi İllerde Yattı Aralık 2019!

Evde Bakım Maaşı Hangi İllerde Yattı Aralık 2019!

10 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Devlet tarafından evde bakılan hasta, yaşlı ya da ağır engelliler için maaş ödenmektedir. Bu kapsamda her ay ödenen evde bakım maaşı hangi illerde yattı merak edilmektedir. Belirlenen illerde evde bakım maaşı aralık ilk haftası itibarı ile yatmaya başlamıştır. İşte evde bakım maaşı yatan iller güncel liste.

Evde Bakım Maaşı Hangi Kişilere Bağlanabilir?

Hastaneye ya da herhangi bir sağlık kuruluşuna gitme imkanı olmayan ve evde tedavi edilmesi gereken bakıma muhtaçlar için aylık maaş ödenmektedir. Bu kapsamda ağır engelli, hasta ya da yaşlılar evde bakım aylığı almaya hak kazanabilirler. Evde bakım aylığı alma hakkı bulunan kişilerin aralık ayı evde bakım maaşı, ay başından itibaren yatmaya başlamıştır.

10 Aralık 2019 itibarı ile evde bakım maaşı yatan iller Afyon, Samsun, Amasya, Karabük olarak açıklanmıştır. Evde bakım maaşının yatıp yatmadığını öğrenmek için e- devlet üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. E- devlet şifreniz ve TC Kimlik Numaranız ile giriş yaparak maaşın yatıp yatmadığını görebilirsiniz. Yoksulluk nafakası nedir, yoksulluk nafakası ne kadar bağlanır hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı en az yüzde 50 iş göremez durumda olan bireylere bağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra maaşın bağlanabilmesi için bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir miktarı, bir aylık asgari ücretin 3’te 2’sinden daha az olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle 4 kişilik bir ailenin aylık geliri 4876 TL’den az ise evde bakım aylığı için başvuru şansı bulunmaktadır. Aile bireyleri sayılırken asgari görevini yapmakta olan birey ve üvey evlatlar da dahil edilmektedir. Bununla birlikte ailede üniversite okuyan bireylerin öğrenim kredisi ya da öğrenim bursu miktarına bakılmaksızın hesaplamaya dahil edilmemektedir.

Merak edilen bir diğer konu ise evde bakım aylığı ne kadar? Devletin hasta, engelli ve yaşlılar için ödediği evde bakım aylığı yaklaşık 1383 Türk Lirası kadar. Özel bakım merkezlerinde bakılması gereken hastalar için ödenen aylık ise 2767 Türk Lirası seviyesinde. Emekli maaşı 2020 hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.