E-Ticaretin Avantajları Saymakla Bitmiyor!

E-Ticaretin Avantajları Saymakla Bitmiyor!

1 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Ticaret, neredeyse insanlık tarihiyle yaşıt. İlk insandan bu güne, insanlar birbirine muhtaç olduklarını fark etmişler ve bu ihtiyaçlarını gidermek için etkileşim içerisine girmişlerdir. Birbirlerindeki metaları değiş-tokuş etmeye başlamalarıyla birlikte ticaret tarihi de başlamıştır. Milenyum çağında sıklıkla kullandığımız ticaret yöntemlerinden biri de e-ticarettir. Hayatımızın merkezine oturan e-ticaretin avantajları saymakla bitmiyor.

Günümüze kadar ticaret çeşitli değişikliklere uğrasa da temel de bir farklılık göstermemiştir. Değiş-tokuş ile başlayan ticaret paranın tarih sahnesine çıkması ile para karşılığında ürün alıp-satmaya dönmüştür. Yüzyıllarca da bu şekilde süre gelmiştir. İnsanlar almak istedikleri malı çarşı pazar dolaşıp görmüşler ve kendileri için uygun olanı satın almışlardır. Çağımızda ise bu durum çeşitli farklılıklar göstermiştir. Klasik manada ticaretin değiştiği anlamına gelmiyor bu tabii ki. Klasik ticarete alternatif olarak ise e-ticaret girmiştir hayatımıza.

E-Ticaretin Avantajları Saymakla Bitmiyor!

Sanal dünya her platforma olduğu gibi, ticarete de el atmıştır. Elektronik ticaret, yani e-ticaret son dönemde büyük gelişmeler kat etmiştir. Bunun nedeni ise sanal alemin avantajları diyebiliriz. Bu avantajlara kısaca değinirsek; hızlı bilgi edinme ve bol seçenek, kolay ödeme ve güvenilir teslimat, iş gücü kazanımı ve düşük maliyet gibi maddeler sayabiliriz.

Elektronik ticaret; üretici ve tüketicileri klasik ticaretin sıkıntılarından kurtarmaktadır. Pazara uzaklık, talebe uygun üretim yapılamayışı, alıcı ile satıcıyı doğru zaman ve mekanda buluşturamama, bilgi eksikliği gibi konuları e-ticaret aşmayı başarmıştır. E-ticaret; ürün yelpazesinin artmasını, ürün kalitelerinin yükselmesini ve daha hızlı ödenerek teslim alınmasını sağlamıştır. Klasik ticarette dünyanın bir ucunda üretilen bir malın diğer ucunda sergilenmesi ve pazara sunulması doğal olarak çok zahmetli ve maliyetli bir iştir. Bu da doğal olarak ürün maliyetlerine yansır. E-ticarette ise potansiyel tüketiciye ulaşmak son derece zahmetsiz ve ucuzdur. Ayrıca rekabeti de artıran bu durum her anlamda tüketiciye de yarar sağlamaktadır. Dijital medya yatırımları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Daha sayamadığımız birçok avantajı olan e-ticareti keşfeden şirketler bu alanda kısa zamanda hatırı sayılır başarılar yakalamıştır diyebiliriz. Şu anda dünyadaki en büyük şirketler arasında onlarca e-ticaret şirketi bulunmaktadır. Henüz birkaç yıllık olan bu firmalar buna rağmen listeye girmeyi başarmışlardır. Bunu sağlayansa şüphesiz e-ticaretin avantajlarıdır…