Etibank Nedir Etibank’a Ne Oldu?

Etibank Nedir Etibank’a Ne Oldu?

3 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Etibank, ülkemize Mustafa Kemal Atatürk’ün kazandırdığı değerler arasında yer almaktaydı. 1934 yılına gelindiğinde Türkiye Cumhuriyeti madencilik alanındaki ilk yatırımını Isparta Keçiborlu’ya yapmış ve buradaki kükürt işletmesini kurmuştur. Ülkemizin yer altı kaynaklarının yerli şirketler tarafından araştırılması gerektiğini belirten Gazi Mustafa Kemal 1935 yılında Etibank’ın kurulması talimatını vermiştir. Etibank Nedir Etibank’a Ne Oldu? Etibank’ın tarihçesi ve bugüne gelene kadar geçirdiği merhaleleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Etibank’ın Kuruluş Amacı Nedir?

1935 yılında kurulan Etibank’ın kuruluş amacı şu ifade ile açıklanmıştır: “Ülkemizin yer altı kaynaklarını işletmek ve değerlendirmek üzere, sanayimizin ihtiyacı olan madenleri, hammaddeleri, enerjiyi üretmek ve her nevi banka muamelelerini yapmak.”

Etibank’ın Tarihçesi Kısaca Nasıl?

Bu tarihten itibaren ülkemizde açılan pek çok kurum ve kuruluş Etibank tarafından hayata geçirilmeye başlanmıştır. 1950’li yıllara geldiğinde kurumun büyümesi nedeniyle ihtisaslaşmasına karar verilmiş ve çeşitli kollara ayrılmıştır. Bu düşünce ile 1955 yılında demir madenciliği ve demir-çelik üretimi; Türkiye Demir Çelik İşletmeleri’ne bırakılmıştır. 1957 yılına gelindiğinde kömür madenciliği de Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na bırakılmıştır.

Etibank’ta Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar Dönemi!

Etibank ülkemizde “özelleştirme” kavramının hemen hemen yeni öğrenilmeye başlanıldığı yıllarda bu zincirin ilk halkalarından biri olmuştur. 2 Mart 1988 tarihinde Etibank özelleştirme ile Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar tarafından satın alınmıştır. Etibank bankacılık faaliyetlerine 2001 yılına kadar devam ettikten sonra bu tarihte Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. TMSF, birkaç banka ile birlikte Etibank’ı Bayındırbank bünyesinde toplamıştır. Ülkemizde kapatılan bankalara buradan göz atabilirsiniz.

Etibank Madencilik Faaliyetlerine Eti Maden Olarak Devam Ediyor!

Etibank’ın önemli faaliyetleri arasında yer alan madencilik, Etibank’ın bankacılık bölümünün özelleştirilmesinin akabinde ayrılmıştır. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü olarak ülkemizde bor başta olmak üzere madencilik faaliyetlerine devam eden kurum, 24 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan kararname ile Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir. Etibank Nedir Etibank’a Ne Oldu haberimiz akabinde; Türkiye Varlık Fonu ile ilgili bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye Varlık Fonu resmi internet sitesine de https://www.tvf.com.tr/ üzerinden ulaşabilirsiniz.