Eski Euro Geçerli Mi? Eski Euro Bozdurma Mümkün Mü?

Eski Euro Geçerli Mi? Eski Euro Bozdurma Mümkün Mü?

25 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Gelişen teknoloji hemen her alanda olduğu gibi ekonomide de pek çok avantajı ve dezavantajı beraberinde getiriyor. Gelişen teknoloji ile birlikte sahte para basımı kolaylaşıyor ve banknotlarda bulunan güvenlik önlemlerinin artırılması gereksinimi doğuyor. Gerek bu sebeple ve gerekse 500 Euro’nun tedavülden kaldırılmasında önemli etken olarak açıklanan “terörün finansmanını engelleme” gibi nedenlerle sıkça para birimlerinin banknotları tedavülden kaldırılabiliyor ve yerine yeni banknotlar Merkez Bankalarınca piyasaya sürülebiliyor. Bu gibi durumlarda eski banknotların geçerliliği ve bozdurması noktasında pek çok soru ortaya çıkıyor. Bu soruların Euro için olanları; Eski Euro geçerli mi ve eski Euro bozdurma mümkün mü şeklinde dile getiriliyor.

Eski Euro Geçerli Mi 2020 Yılında? Eski Euro Bozdurma 2020!

Haberimiz devamında şu sorulara cevap bulabileceksiniz. Eski Euro Geçerli Mi? Eski Euro Bozdurma Mümkün Mü? Eski 5 Euro Tedavülde Mi? Eski 5 Euro Kullanılıyor Mu? Eski 10 Euro Tedavülde Mi? Eski 10 Euro Kullanılıyor Mu? Eski 20 Euro Tedavülde Mi? Eski 20 Euro Kullanılıyor Mu? Eski 50 Euro Tedavülde Mi? Eski 50 Euro Kullanılıyor Mu? Eski 100 Euro Geçerli Mi? Eski 100 Euro Bozdurma! Eski 200 Euro Geçerli Mi? Eski 200 Euro Bozdurma! 500 Euro Geçerli Mi? Eski 500 Euro Bozdurma 2020!

5 Euro, 10 Euro, 20 Euro, 50 Euro, 100 Euro ve 200 Euro banknotları Euro’nun piyasaya çıktığı yıldan bu yana kadar birkaç kez yenilendi. Eski Euro banknotları piyasadan çekildi ve yeni Euro banknotları piyasaya sürüldü. Buna rağmen hali hazırda; eski 5 Euro, eski 10 Euro, eski 20 Euro, eski 50 Euro, eski 100 Euro ve eski 200 Euro banknotları halen geçerlidir. Bahse konu Euro banknotlarının yenilenmesinden sonra Merkez Bankaları kendilerine ulaşan eski Euro banknotlarını piyasaya sürmeyerek yenileri ile değiştirseler de; halen piyasada bahse konu Euro banknotlarından dolaşımda görülebilmektedir. Bu Euro banknotları geçerliliğini sürdürmektedir.

Eski Euro Banknotları Ne Zamana Kadar Geçerli? Eski Eurolar Ne Zaman Tedavülden Kalkacak?

Eski Euro banknotları süresiz şekilde geçerlidir. Eski Euroların tedavülden kalkması, yalnızca güncel hayattaki kullanımını kısıtlamaktadır. Eski Eurolar için zamanaşımı süresi yoktur. Elinde Euro banknotu bulunduran kişi her daim bu banknotları yeni Euro banknotları ile değiştirebilir, parasının ederini yeni Euro banknotları ile talep edebilir.

Eski Euro Bozdurma Nasıl Yapılır? Eski Euro Değiştirme Nasıl Yapılır?

Eski Euro bozdurma ya da Eski Euro değiştirme işlemi ülkemizde sıkıntı oluşturabilmektedir. Avrupa genelinde ise böyle bir sıkıntı bulunmamaktadır. Avrupa’da eski Euro bozdurma ya da değiştirme işlemi şuradaki bankalardan yapılabilmektedir.

Türkiye’de eski Euro değiştirme ya da eski Euro bozdurma işlemleri, bankaların bu işlemi yapmakta çekingen davranmaları nedeniyle biraz daha zordur. Türkiye’de eski Euro bozdurma ya da değiştirme için şu seçenekler değerlendirilebilir. Bu işlemler 5 Euro’dan 500 Euro’ya kadar bütün Euro banknotları için geçerlidir.

  • Bulunulan ildeki en büyük döviz büroları ile görüşerek eski Euro değişimi ya da bozumu sağlanabilir.
  • Bulunulan ildeki en büyük kuyumcular ile görüşerek eski Euro değişimi ya da bozumu sağlanabilir.
  • Euro bozan ATM vasıtası ile eski Euro’lar bozdurulabilir. Zira eski Euro’lar yasal olarak geçerliliğini sürdürmektedir ve bankamatikler eski Euro bozmaktadır.
  • Avrupa’ya seyahat ediliyorsa sahip olunan eski Euro’lar Avrupa’da değiştirilebilir. Yahut Avrupa’ya giden yakınlara verilerek eski Euro değişimi işlemi yaptırılabilir.
  • Yukarıdaki seçeneklerin hiçbirine sahip olmayan kişiler; eski Euro bozumu ya da değişimi için internet üzerinden ilan açarak değişim ya da bozum yapan kişilere ulaşabilirler.

500 Euro Değişimi 2020! 500 Euro Bozdurma 2020!

500 Euro 2019 yılı Nisan ayından itibaren tedavülden kaldırılmıştır. Bununla birlikte 500 Euro değişimi halen yapılabilmektedir. 500 Euro’nun tedavülden kalkması, geçerliliğini de yitirdiği anlamına gelmemektedir. 500 Euro bozmuyorlar ya da 500 Euro bozdurmak için ne yapılır diyenler yukarıdaki yöntemleri deneyebilirler. Bunlardan sonuç alamayan kişiler tedavülden kalkan Euro nerede değiştirilir için buraya göz atabilirler.