Esbank Nedir Esbank Kimin Esbank’a Ne Oldu?

Esbank Nedir Esbank Kimin Esbank’a Ne Oldu?

6 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının akabinde, ülkemizde yatırım hamlesi de başlamıştır. Yatırımların yapılması için gerekli olan finansmanın bulunmaması nedeniyle çeşitli illerde bankalaşma çalışmaları yapılmıştır. Bu bankalardan birisi de Eskişehir’de kurulan Esbank’tır. Esbank Eskişehir Bankası T.A.Ş. 15 Eylül 1927 tarihinde Eskişehir’de şehrin ileri gelenlerinin bir araya gelmesi ile 500 bin lira sermaye ile kurulmuştur. Esbank nedir sorusuna kısa ve net olarak bu şekilde cevap verebiliriz. Esbank hakkında merak edilen diğer soruların cevaplarına da Esbank Nedir Esbank Kimin Esbank’a Ne Oldu başlıklı yazımızın devamında erişebilirsiniz.

Esbank Nedir Esbank Ne Zaman Kuruldu?

Esbank kurulduğu 1927 yılından 1955 yılına kadar Eskişehir’de 1 şube ile hizmet vermiştir. Sonraki yıllarda bölgenin diğer illerinde şubeler açmaya başlamış ve 1970’li yılların sonuna kadar bölgesel bir banka hüviyetinde yoluna devam etmiştir. Esbank 1980’li yıllarda ülke çapında faaliyet göstermeye başlamıştır. İhtisas ve yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Esbank, 1990’lı yıllarda 90 şubeye yaklaşan şube ağı ile hizmet vermiştir.

Esbank Kimin?

1977 yılına kadar çok ortaklı bir yapıda ve bölgesel bir banka olarak yoluna devam eden Esbank 1977 yılında el değiştirmiştir. Zeytinoğlu Holding tarafından 1977 yılında satın alınan Esbank bu yıldan sonra hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Esbank 1977 yılına kadar çok ortaklı, Eskişehir esnafının söz sahibi olduğu bir banka iken 1977 yılından sonra Zeytinoğlu Holding’in bankasıdır diyebiliriz.

Esbank’a Ne Oldu?

Esbank 1990’lı yıllarda şube ağını Türkiye çapında genişletmiş ancak 1999 yılı itibari ile öz kaynaklarını aşan seviyede zarar ederek Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu resmi internet sitesi için https://www.tmsf.org.tr/ adresine göz atılabilir. Esbank TMSF tarafından Bayındırbank bünyesinde birleştirilmiştir. Esbank TMSF’ye devredildiğinde Türkiye çapında 91 şubeye ve 1.898 personele sahipti ve bankacılık sektöründe önemli bir aktördü. Esbank ismi ile günümüze ulaşan “Esbankemekder”, Esbank emeklilerinin bir araya geldiği bir dernek hüviyetindedir. Esbank Nedir Esbank Kimin Esbank’a Ne Oldu haberi akabinde; Ülkemizdeki kapatılmış bankalar listesine buradan ulaşabilir ve diğer kapatılan bankalara göz atabilirsiniz.