Enflasyon Oranı Yüzde 10’u Geçti: İşte Uluslararası Finans Kuruluşlarından Tepkiler!

Enflasyon Oranı Yüzde 10’u Geçti: İşte Uluslararası Finans Kuruluşlarından Tepkiler!

3 Mart 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Şubat ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, uluslararası kuruluşlar, enflasyon oranı ve Merkez Bankası’nın mart ayı hamlesini değerlendirdi. 2017’nin 2. Para Politikası Kurulu toplantısı 16 Mart’ta Merkez Bankası tarafından yapılacak. Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde enflasyonun çift haneleri rakamlara ulaştı ve FED’in mart ayında faiz artırımı beklentisi arttı. Bu durumun etkisi ile son zamanlarda düşme eğiliminde olan dolar yeniden 3,75 TL seviyelerine yükseldi.

Ekonomistlere göre Merkez Bankası’nın toplantıda alacağı karar enflasyondan çok FED’in 15 Mart’ta gerçekleştireceği toplantıda alınacak karara bağlı. Bahse konu gelişmelerle ilgili Goldman Sachs, enflasyon rakamlarının ilerleyen aylarda düşük çift haneli rakamlarda seyretmesini beklediklerini açıkladı. Türk Lirası’nın küresel finansal koşullarda kırılgan para birimi olduğunu ifade eden Goldman Sachs, buna ek olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sınırlandırılmış olduğunu vurgulamakta.

JP Morgan’a Göre Enflasyon Oranı Sürpriz

Gelişen piyasa verilerine göre şubat ayı enflasyon rakamlarını JP Morgan yukarı yönlü sürpriz olarak yorumlamakta. JP Morgan, Merkez Bankası’nın kur istikrarını korumak ve enflasyon beklentilerine ulaşmak adına, daha fazla politika sıkılaştırması yönünde ilerlemesi gerektiğini bildirdi. JP Morgan’ın raporuna göre FED’in faiz artırımı yaptığı düşünüldüğünde ise Merkez Bankası’nın sıkılaştırmayı artırması gerektiği vurgulanmıştır.

Nomura’nın raporuna göre ise, FED’in faiz artırımı gerçekleştirmesi ve Türk Lirası’nın değer kaybetmeye devam etmesi halinde TCMB hamlesinin faiz artırımı olması gerektiği belirtilmektedir. Mart ayında enflasyon oranının yüzde 11’i aşacağının düşünüldüğü belirtilen Nomura raporunda, Türk Lirası’nın olumsuz bir orta dönemde olduğunu bildirilmektedir. Morgan Stanley ise ilerleyen 3- 4 aylık sürede enflasyon görünümünün umut var olmadığını savundu. Türkiye’nin enflasyonla imtihanı bitmiyor haberimize buradan ulaşarak yakın geçmişteki enflasyon oranlarına göz atabilirsiniz.