Enflasyon Oranı İçin Çift Haneli Dönem Yakında Mı?

Enflasyon Oranı İçin Çift Haneli Dönem Yakında Mı?

3 Şubat 2017 0 Yazar: Suat Bulut

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, ekonomi başta olmak üzere gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomideki gidişatın son derece kötü olduğunu ve gerçekte enflasyonun açıklanandan çok daha yüksek seviyede seyrettiğini belirten Böke, “maalesef bu gidişatın enflasyon oranı için çift hanelerin görülmesinin yakın olduğu izlenimini vermektedir” dedi.

Enflasyonla mücadelenin rakamlarla oynanarak gerçekleşmeyeceğini, bunun yerine ülkenin normalleştirilmesi gerektiğini belirten Böke, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın özerkliğinin de herkes tarafından idrak edilmek durumunda olduğunu vurguladı. TCMB’nin baskı altında kaldığı için piyasalara istediği şekilde müdahale edemediğini ve bundan imtina gösterdiğini söyleyen Böke, kurumları baskı altına almanın ve yıpratmanın kimseye bir yararı dokunmayacağını açıkladı. Aksine eli kolu bağlı bir TCMB izlenimi vermenin yerli ve yabancı yatırımcıyı düşünceye sevk ettiğini ve ülkemize yatırım yapmak konusunda istek kırıcı olduğunu vurguladı.

Enflasyon Oranı Çift Hanelere Çıkacak!

Ülkenin esas gündem maddesinin ekonomideki gidişat ve yatırımlar olması gerekirken, OHAL ve referandum süreci ile uğraşıldığını vurgulayan Böke, bu sürecin devam etmesi durumunda yakın gelecekte enflasyonda çift haneli rakamların görüleceğinin altını çizdi.

Ocak ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 9,22 seviyesine kadar tırmandığını hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, bu rakamın tehlikenin seviyesini ortaya koyduğunu vurguladı. Zaten 2014 yılından bu yana fiili olarak başkanlık sistemiyle yönetilen bir Türkiye olduğunu ve buna rağmen hem işsizlikte hem de enflasyonda aşırı derecede artış yaşandığını kaydeden Böke, başkanlık sisteminin ekonomik olarak rahatlama getirmeyeceğini aksine yatırımcının ülkemize olan güveninin daha da sarsılacağını savundu.

Kısa vadede ekonomideki gidişatın yüzbinlerce kişiyi daha işsiz bırakabileceğini belirten Böke, ekonomist kimliği ile enflasyon ve işsizlik rakamlarını değerlendirdiğinde ülkemizin geleceğinden endişe ettiğini belirtti.