Enerji Sektöründe Kredi Yapılandırma!

Enerji Sektöründe Kredi Yapılandırma!

11 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Enerji sektöründe kredi yapılandırma işlemi gerçekleştirildi. Enerji sektöründe 13 milyar dolara yakın sorunlu kredi bulunuyor. Bu meblağın 7,5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı ve 2 milyar dolarlık kısmı için ise yıl sonuna kadar yapılandırılması için ön anlaşmalar sağlandı. 2019 yıl sonuna kadar 10 milyar dolarlık yapılandırma gerçekleştirilmiş olacak.

Enerji Sektöründe Kredi Yapılandırma! 7,5 Milyar Dolar Kredi Yapılandırıldı!

Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin 13 milyar dolara yakın sorunlu kredisi bulunmakta. Yapılan anlaşmalar neticesinde söz konusu borcun yaklaşık 10 milyara yakın kısmı yapılandırıldı. Bankalar ile şirketler arasında yapılan anlaşmaya göre söz konusu kredinin 7,5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı, 2,5 milyar dolarlık kısmı için ise 2019’un sonuna kadar yapılandırılması için ön mutabakat sağlandı.

Bankacılık sektöründen edinilen verilere göre elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin bankalara 47 milyar dolar seviyesinde kredi borcu bulunuyor. Dolar kurundaki artışla artan elektrik fiyatları ve talep azlığından kaynaklanan arz fazlası neticesinde yatırımcı şirketlerin kredi ödemeleri zorlaştı. Bu da sorunlu kredilerin oranını artırdı.  TBB (Türkiye Bakalar Birliği) verilerine göre enerji sektörünün 12-13 milyar dolarlık yapılandırma gereksinimi bulunuyor. 2,5 milyar dolarlık yapılandırma anlaşması yapılan sorunlu kredi ile birlikte toplamda 10 milyarlık kredi yapılandırıldı. TBB’den yapılan açıklamaya göre kalan 3 milyar dolarlık sorunlu kredi ise doğal gaz santrallerine ait. Doğal gaz santrallerine ait olan 3 milyar dolarlık kredinin de 2020 yılında yapılandırılması beklenmektedir.

3 milyar dolarlık sorunlu kredisi bulunan ilgili santraller, geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun takibe aldığı krediler arasında bulunmakta. İlgili kredilerin takibe düşmüş olması, yapılandırmaya engel teşkil etmemektedir. Son 5 yılda yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.