En Yüksek Asgari Ücret Olan Ülkeler 2020

En Yüksek Asgari Ücret Olan Ülkeler 2020

26 Şubat 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde çalışanların önemli bir kısmının asgari ücret ile çalıştığı düşünüldüğünde; asgari ücretin milyonlarca kişinin hayatını doğrudan etkilediğini söylemek mümkündür. Peki en yüksek asgari ücret hangi ülkede? Dünyada en yüksek asgari ücret nerede uygulanıyor? Dünyada en yüksek asgari ücreti uygulayan ülkeleri yazımızda liste halinde bulabilirsiniz. Uzun yıllardır aynı olan en yüksek asgari ücret veren ülkeler listesi 2020, 2021, 2022 ve sonraki yıllarda da büyük değişikliğe uğramayacaktır. Zira bahse konu ülkelerde enflasyon oranı yüzde 1 dolaylarında olup, asgari ücret bu oranda artışla; dünya rezerv para birimi olan dolar bazında uygulanmayı sürdürmektedir.

Dünya genelinde asgari ücretin en yüksek uygulandığı ülkeler genellikle Avrupa kıtasındaki ülkeler konumunda. Avrupa kıtasında net asgari ücret ortalaması bin Euro civarında. Bunun yanı sıra; dünya üzerinde diğer gelişmiş ülkelerde de asgari ücret nispeten “iyi” seviyede bulunuyor. Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler sıralamasına göz atalım.

En Yüksek Asgari Ücret Olan Ülkeler 2020

  • Dünyada en yüksek asgari ücreti veren ülke Avustralya konumundadır. Kıta devleti olan Avustralya’da asgari ücret yaklaşık 2900 dolardır.
  • Lüksemburg en yüksek asgari ücret veren ülkeler sıralamasında ikinci sırada bulunmaktadır. Avrupa kıtasında ise Lüksemburg en yüksek asgari ücreti veren ülke konumundadır. Lüksemburg asgari ücreti yaklaşık 2500 dolar olarak uygulamaktadır.
  • Monako asgari ücret bakımından dünyada ilk 3’e girmiştir. Monako’da uygulanan asgari ücret yaklaşık 2200 dolardır. Ülkede aylık bu rakamı kazananların oranı ise yüzde 10 civarındadır. Zira Monako’da çalışan kesimin yüzde 90’ı asgari ücretten fazlasını elde etmektedir.
  • San Marino belki nüfus bakımından ve sahip olduğu topraklar bakımından dünyanın en küçük devletlerinden birisi konumunda ama ülkede uygulanan asgari ücretin yüksekliği; San Marino’yu en fazla asgari ücret veren ülkeler listesinde dördüncülüğe oturtmuş durumda. San Marino’da uygulanan asgari ücret aylık yaklaşık 2100 dolar noktasında.

Coğrafya olarak bize çok uzak olan, ancak tıpkı Avusturya gibi en yüksek asgari ücret uygulamasına sahip ülkelerden birisi listede 5. sırada yer alıyor; Yeni Zelanda! Yeni Zelanda, aylık 2050 dolar civarında tatbik ettiği asgari ücret rakamı ile, dünyada en fazla asgari ücreti veren ülkeleri sıralamasında ilk 5’te yer alıyor.

  • Andorra nüfus ve sahip olduğu topraklar bakımından dünyanın en küçük ülkeleri arasında olmakla birlikte, aylık uyguladığı takribi 2000 dolarlık asgari ücretle dünyanın en fazla asgari ücret veren ülkeleri sıralamasında 6.lıkta yer almaktadır.
  • İrlanda dünyanın en fazla asgari ücretini uygulayan ülkeleri sıralamasına 7. olarak girmiştir. İrlanda’da uygulanan asgari ücret yaklaşık 1950 dolardır.
  • Dünyanın en yüksek asgari ücretini uygulayan devletleri listesinde 8.’lik Hollanda’ya aittir. Hollanda yaklaşık 1900 dolar asgari ücret ile çalışanların yaşam standardını garanti altına almıştır.
  • En fazla asgari ücret veren ülkeler sıralamasında Belçika 1880 dolar asgari ücret ile 9. olarak yer almaktadır.
  • En yüksek asgari ücret veren ülkeler ilk 10 listesinin son sırasındaki Fransa yaklaşık 1850 dolarlık asgari ücretle, çalışanların tatminkar maaş almasını sağlamaktadır. Avrupa’da uygulanan asgari ücret rakamlarına buradan göz atabilirsiniz.

Yukarıda zikredilen ülkelerin yanı sıra; en yüksek asgari ücreti veren ülkeler arasında Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Kanada gibi ülkeler de vardır. Ancak bahse konu ülkelerde asgari ücret uygulaması aylık değildir. Sektörden sektöre göre değişen asgari ücret uygulaması nedeniyle bu ülkelere en yüksek asgari ücret veren ülkeler sıralamasında yer vermemekle birlikte; bu ülkelerde kazanılan aylık minimum tutarların yukarıdaki listeye rahatlıkla girebileceğinin altını çizmekte yarar var. Örneğin Norveç’te sektöre göre aylık kazanılan minimum meblağ 7 bin dolara kadar dahi çıkabilmektedir.

Yine bazı Avrupa ülkelerinde de asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. İtalya, Avusturya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde çalışanlar için sabit bir asgari ücret uygulaması yoktur. İlgili haberimize buradan göz atabilirsiniz.