En Eski Banka Monte dei Paschi di Siena Kimin?

En Eski Banka Monte dei Paschi di Siena Kimin?

27 Ekim 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Monte dei Paschi di Siena (MPS) dünyanın en eski bankası olarak kabul edilmektedir. 1472 yılında kurulan Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. İtalya merkezli olarak faaliyet göstermektedir. Bankanın Türkiye’de de bir temsilciliği bulunmaktadır. 2016 yılına kadar Avrupa’nın ve Dünya’nın en büyük bankalarından biri olarak kabul edilen Monte Paschi Siena, son yıllarda kamuoyunun gündemine ekonomik durumundaki ve bilançolarındaki bozulma ile gelmekte. En eski banka Monte dei Paschi di Siena kimin sorusu başta olmak üzere; bankanın Türkiye temsilciliği iletişim bilgileri ve daha pek çok detaya içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

En Eski Banka Monte dei Paschi di Siena Kimin?

Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. (İtalyanca telaffuzu: [ˈbaŋka ˈmonte dei ˈpaski di ˈsjɛːna]), BMPS veya sadece MPS olarak bilinen bir İtalyan bankasıdır. 1472 yılında kurulan ve dünyanın en eski bankası olarak kabul edilen banka kimi tarihçiler tarafından ise dünyanın en eski 2. bankası konumundadır. Güncel ortaklık yapısı şu şekildedir.

  • Monte dei Paschi di Siena Vakfı – yüzde 46,317
  • JPMorgan Chase & Co. – yüzde 5,614
  • AXA S.A. – yüzde %2,525
  • Francesco Gaetano Caltagirone – yüzde 4,724
  • Unicoop Firenze Società Cooperativa – yüzde 2,988
  • Halka açık hisseler (borsada işlem gören) – yüzde 37,832

Güncel olarak Banca MPS’nin İtalya’da yaklaşık 2.000 şubesi, 22.000 çalışanı, 5 milyonu aşkın müşterisi ve ayrıca yurtdışındaki şubeleri ile işletmeleri bulunmaktadır. Bankanın bir yan kuruluşu olan MPS Capital Services, kurumsal ve yatırım bankacılığını yönetmektedir. 2013 yılına kadar İtalya’nın en büyük bankası konumunda olan bankanın içerisine düştüğü mali kriz ve batık kredi çıkmazı nedeniyle söz konusu tarihten bu yana küçülmeye devam ettiği bilinmektedir.

2008 yılı küresel ekonomik krizi ile başlayan süreçte MPS batık kredi miktarının artmasına engel olamadığı gibi kamuoyunu sağlıklı bilgilendirmedi. Bankanın eski yönetim kurulunun kamuoyundan pek çok bilgiyi gizlediği ve bankanın bilançolarına dair gerçek rakamları yansıtmadığı ortaya çıktı. Bankanın ayakta kalabilmek için İtalyan Hükümeti’nden destek alması gerekti. Ayrıca MPS Avrupa Merkez Bankası ile de 5 milyar Euro tutarında kredi anlaşmasına ek olarak 9 milyar Euro’luk batık kredilerin elden çıkarılması anlaşması yapmak durumunda kaldı.

2013 yılında MPS hissesi 160 Euro’nun üzerinde işlem görmekteydi. Ancak Avrupa Birliği’ndeki bankalara yönelik yapılan stres testinde bankanın başarısız olması ve olası bir krizde bütün sermayesini kaybedeceğinin anlaşılması üzerine hisseleri derin bir çöküş sürecine girdi. Hali hazırda MPS hissesi 1,11 Euro seviyesinden işlem görmektedir.

Monte dei Paschi di Siena Türkiye Temsilciliği

MPS Türkiye’de temsilcilik bulunduran bankalar arasında yer almaktadır. MPS Türkiye temsilciliği bilgileri aşağıdaki gibidir.

  • BANCA MONTE DEI PASCHI DI SIENA S.P.A. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRESİ: ASKEROCAĞI CAD. SÜZER PLAZA NO:6 KAT:24 KAPI NO:2404 34367 ELMADAĞ/ ŞİŞLİ / İSTANBUL
  • BANCA MONTE DEI PASCHI DI SIENA S.P.A. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFON NO: (212) 251 40 87-88-89
  • BANCA MONTE DEI PASCHI DI SIENA S.P.A. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ FAX NO: (212) 251 30 01
  • BANCA MONTE DEI PASCHI DI SIENA S.P.A. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 914

BANCA MONTE DEI PASCHI DI SIENA S.P.A. RESMİ WEB SİTESİ: https://www.mps.it/