Elektrik Tüketiminde Yeni Tarife Geliyor!

Elektrik Tüketiminde Yeni Tarife Geliyor!

20 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bankanı Fatih Dönmez elektrik tüketiminde yeni bir tarife üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bakan Dönmez gerçekleştirilen düzenleme ile isteyen tüketicinin elektriğini tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabileceğini açıkladı. Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi 10. konferansına katılan Bakan Fatih Dönmez’in açıklamalarından satır başları şu şekilde..

Elektrik Tüketiminde Yeni Tarife Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Geliyor!

İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. Konferansı Dünya Enerji Görünümü 2019 Türkiye Lansmanı bu yıl “Küresel Enerji, İklim Gelişmeleri ve Türkiye için Çıkarımlar” teması ile Sabancı Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Konferansa katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji tüketimi ve yeni tarifeler hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni bir tarife üzerinde çalışma başlattıklarını söyleyen Bakan Dönmez, elektriğini tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak isteyen tüketici için tarife modeli üreteceklerini açıkladı. Dönmez, bu tarife kapsamında hem bireysel kişilerin hem de iş yerlerinin istedikleri taktirde elektriğini yenilenebilir enerjiden sağlayabileceklerini söyledi.

Enerji sektörü kredi yapılandırma haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Enerji konusunda küresel çapta değerlendirmelerde de bulunan Fatih Dönmez, enerji sektöründe kutuplaşma olduğunu deklare etti. Enerji sektöründe meydana gelen kutuplaşmanın genellikle kırılma ile sonuçlandığını açıklayan Dönmez, kırılmanın küresel durgunluk, çok yüksek yahut çok düşük fiyatlar, politik ve jeopolitik gerilimler şeklinde olabileceğini aktardı. Uluslararası çapta volatilitenin artmasının öngörülebilir politikaların önüne geçtiğini söyleyen Bakan Dönmez, yenilenebilir enerji maliyetleri düşmüş olsa dahi arz talep dengesizliği yahut ulusal ya da uluslararası gerilimlerin fiyatlarda oynaklığa sebep olabileceğini açıkladı. Dönmez, bu tarz bir senaryoyu kendi düzlemimizde de değerlendiriyoruz dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Fatih Dönmez iklim değişikliği konusunda da açıklamalarda bulundu. Pek çok söyleme rağmen hala emisyonların arttığını aktaran bakan, emisyonların yavaşlamasının şimdilik yalnızca ekonomik büyümenin yavaşlaması ile mümkün oluyor dedi.