Eksun Gıda Halka Arzı Eşit mi Oransal mı?

Eksun Gıda Halka Arzı Eşit mi Oransal mı?

22 Aralık 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sinangil marka unun da aralarında bulunduğu Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ, halka arz olmak için SPK’ya başvurdu. İSO 500 yani “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde yer alan Eksun Gıda halka arzı eşit mi oransal mı, yatırımcılar tarafından merak konusu. Eksun Gıda kimin, nerede üretim yapar, ne üretir, halkı arzı, vs gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiyi içeriğin devamında bulabilirsiniz.  Borsa ve hisse haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Eksun Gıda Halka Arz Onaylandı mı?

Eksim Yatırım Holding A.Ş çatısı altında bulunan Eksun Gıda halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurdu. İzahname onayı bekleyen şirketin yetkili aracı kurumu Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş oldu. Söz konusu halka arz izahnamesi hem Eksun Gıda resmi internet sitesinden hem de Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler resmin internet sitesinden duyuruldu.

Eksun Gıda’nın başvurusu onaylanırsa şirket hisselerinin yüzde 23,14’lük kısmının halka arz edilmesi bekleniyor. Oransal dağıtım şeklinde gerçekleştirileceği düşünülen halka arz, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde gerçekleştirilmesi ve tamamının sermaye artışı şeklinde olması bekleniyor.

Eksun Gıda Halka Arzı Oransal mı Olacak?

Eksun Gıda’nın taslak izahnamesine göre halka arz oransal dağıtılması bekleniyor ancak SPK’dan onay gelmeden bu sorunun cevabı kesin bir şekilde verilemez. Onaylı izahnameden sonra halka arzın eşit mi yoksa oransal mı olacağı kesinleşir.

Eksun Gıda Hakkında! Eksun Gıda Kimin?

Eksun Gıda Eksim Yatırım Holding bünyesinde yer almaktadır. Türkiye’nin lider un üretici markalarından biri olan Eksun Gıda 1996 yılından beri hizmet vermektedir. Şirketin 2’si Tekirdağ’da, 1’i ise Konya’da olmak üzere hali hazırda üretim yapan 3 fabrikası bulunmaktadır. Eksun Gıda Sinangil marka unların üreticisidir. Bu kapsamda ekmeklik undan gofretlik una, profesyonel undan glütensiz una kadar pek çok çeşit ürünü bulunmaktadır.

Eksun Gıda eğitimli çalışanları ile her türlü ürün için gerekli olan un çeşitlerini titizlikle üretmekte ve yüksek kalitede ürünleri ile müşteri memnuniyetini kazanmaktadır. Satış sonra uzman desteği ile de bu memnuniyetini artırmaya gayret gösteren Eksun Gıda’nın TSE-ISO 22000, TSE-ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgeleri ve Gimdes helal belgeleri bulunmaktadır.

Eksun Gıda yurt içi haricinde yurt dışına da satış yapmaktadır; 30 farklı ülkeyle ihracat ilişkisi bulunmaktadır. Şirket satışlarının yaklaşık yüzde 25’i yurt dışına yapılmakta olup yıllık ihracat geliri 50 milyon dolar civarındadır.