Düzenli Yapılan Egzersiz Kalbi Güçlendiriyor!

Düzenli Yapılan Egzersiz Kalbi Güçlendiriyor!

10 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Mayo Clinic’in yaptığı açıklamaya göre düzenli yapılan egzersiz kalbi güçlendiriyor. Düzenli egzersizin yüksek tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmış bir bulgu. Günümüzde Türkiye’de her 3 yetişkinden birinde görülen yüksek tansiyon İngiltere’de de her 4 erişkinden birinde bulunuyor. Düzenli fiziksel aktivite kalbi güçlendirerek daha az çabayla daha fazla kan pompalanmasını sağlıyor.

Düzenli Yapılan Egzersiz Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı!

İngiltere basınında yer alan habere göre hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan basıncının sürekli yükseldiği bir tıbbi durum. Yüksek tansiyon kontrol edilemediği taktirde ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Sağlıklı yaşam yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır ve sabahları yapılan basit bir egzersizle yüksek tansiyon sağlık risklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Mayo Clinic’in açıklamasına göre düzenli egzersiz yüksek tansiyonu düşürmekte ve kalbi güçlendirmektedir. Güçlü bir kalp daha az çaba ile daha çok kan pompalayabilmekte ve çaba azaldığı için atardamara yapılan baskı azalmakta ve tansiyon düşmektedir.

Uzmanların açıklamalarına göre düzenli egzersiz yapmak tansiyon ilaçları kadar etkili ve egzersiz yaparak ilaç gereksinimini azaltmak mümkün. Bu konuda uzmanların önerisi her sabah basit bir egzersiz yapılmasıdır. Hipertansiyon dergisinde yayımlanan araştırmaya göre her sabah yapılan 30 dakika egzersizin günün geri kalan kısmında kan basıncını düşürmede ilaç kadar etkili olabileceği aktarılmıştır. Buna ek olarak gün içerisinde kısa yürüyüş yapanlarda yüksek tansiyonun düşmesi daha belirgin görülmektedir.

Yapılan araştırma hakkında açıklamalarda bulunan İngiliz Kalp Vakfı’ndan Chris Allen, araştırma sonuçlarında düzenli egzersizin kalp krizi ve felç riskini azaltmada, kan basıncını düşürmede etkili olabileceğinin görüldüğünü aktardı. Allen, sabahları 30 dakikalık bir aktivite, kendinizi güne hazırlamak için harika bir yoldur açıklamasında bulundu. Uzmanlara göre aktivitenin yanı sıra yeme içme alışkanlıklarına, diyete de önem verilmesi gerekiyor. Açıklamada kepekli ürünler, tahıllar, az yağlı sütler, meyve ve sebze ile beslenmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Bankamatikten kredi kartı ile fatura ödeme hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.