Düşük Sermayeli Evde Para Kazanma Yolları

Düşük Sermayeli Evde Para Kazanma Yolları

19 Kasım 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Pandeminin hayatımıza girmesi ile evde para kazanma yolları en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Dışarıda ek iş bulmanın çok zor ve kimileri için riskli olduğu bu zamanlarda pek çok kişi evden çalışarak ek gelir elde etmek istiyor. Özellikle öğrenciler, anneler ve pandemi döneminde yarı zamanlı çalışmaya geçmek zorunda kalan çalışanlar evde para kazanma yolları hakkında bilgi almak istiyor. Evden çalışarak para kazanabilmek için pek çok farklı yol var. Bu yolların sağlayacağı kazanç kişinin becerilerine ve işe ayırabileceği zamana göre değişiyor. Kişinin evden çalışmak için özel yeteneklere sahip olmasına gerek yok, ancak yazılım, photoshop, yabancı dil gibi bazı beceriler evden çalışanların kazancını arttırıyor.  Fazla sermaye koymadan, evden belirlediğiniz saatlerde çalışarak ek gelir elde etmenizi sağlayacak işleri sizler için listeledik.

 1- Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazmak, evden ek gelir elde etmenizi sağlayacak işler içinde en düşük sermaye gerektirenlerden biri. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve imla bilgisi. İnternette çeşitli siteler üzerinden makale satışı gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda kimi şirketler freelancer yazarları doğrudan işe alarak kelime başına ödeme yapabiliyor. Herkesin bu yolla para kazanması mümkün. Her konuda yazılmış makaleler alıcı bulabiliyor. Makale işinden kazanılacak para 100 kelime başına 1 ila 2 lira arasında değişiyor. Makalelerin yabancı dilde yahut nitelikli bir konuda yazılması halinde bu miktar artabiliyor. Makale yazarak evde para kazanmak isteyen yazarların kendilerini geliştirmesi gereken hususlardan biri de SEO konusu. Search Engine Optimization  kelimelerinden oluşan bu kısaltma, yazılan makalenin arama motorlarında daha üst sıralara çıkması ve okuyucuyu kendine çekmesini sağlayacak yöntemlerle yazılmış olması anlamına geliyor. İnternetten satış yapan başarılı bir makale yazarının, SEO konusunda kendini geliştirmesi büyük önem taşıyor.

 

 2-Çeviri Yaparak Para Kazanma

Yabancı dil bilenler için çeviri yapmak da evde para kazanma yolları içinde oldukça popüler. Çeşitli platformlar çeviri yaptırmaya ihtiyaç duyanları ve çevirmenleri buluşturuyor. Özellikle akademik makale çevirisi yapabilecek yetkinliğe sahip kişiler bu işten oldukça iyi meblağlar kazanabiliyor. İngilizce, çevirmenlik için en çok talep gören dil. Buna karşılık Rusça, Arapça, Almanca gibi diller için de büyük bir talep var, bu dilleri çeviri yapabilecek düzeyde bilen insan sayısı da az olduğundan oldukça fazla kazanç elde etmek mümkün.

 3- Influencer Olarak Para Kazanma

Evde para kazanma yolları arasında Instagram ile para kazanma, zor görünen ancak gereki bilgi ve beceri ile oldukça kolay bir yol. Pek çok kişi Instagram sayfası ile para kazanabilmek için on binlerce takipçisi olması gerektiğine inanıyor. Ancak günümüzde bu doğru değil. Hayatını yalnızca bu işten kazanmak için, lüks ve şatafatlı hediyeler almak için çok fazla takipçili Instagram hesapları elbette gerekli. Ufak tefek ek gelirler kazanmak için ise çok daha küçük hesaplar yeterli. Nano influencer kavramı 500 ila 10.000 arası sayıda takipçisi bulunan hesapları ifade etmek için kullanılıyor. Pek çok marka, organik etkileşimler elde edebilmek için bu türden hesaplar ile tanıtım yapmayı tercih ediyor. Sizin de belirtilen aralıkta bir Instagram hesabınız varsa, çeşitli ajanslar aracılığı ile markalarla iletişime geçerek ek gelirler elde etmeniz mümkün.

 4- Evden Ders Vererek Para Kazanma

Öğrenci bulmanız halinde internetten online olarak özel ders vererek para kazanmanız mümkün. Özellikle üniversite öğrencileri bu şekilde ders vermeyi tercih ediyor. Bireysel olarak öğrenci bulmanın dışında özel ders vermek için ilan vermenizi sağlayan ve sizi öğrencileriniz ile buluşturan kimi internet siteleri de mevcut. Bunların dışında Udemy gibi kimi siteler hazırladığınız videolar aracılığı ile dersler oluşturmak ve ücret karşılığı bu derslere erişim sağlamak için imkan sağlıyor. Bu imkan özellikle akademik anlamda ders veremeyen, ancak öğretmeye değer farklı yetenekleri olan kişiler için iyi bir fırsat. Bu yolla örneğin örgü örmeyi, yemek yapmayı, çeşitli bilgisayar programları kullanmayı öğreten dersler de hazırlanabiliyor.

 5- İkinci El Eşya Satmak ya da Kiralamak

Bu doğrudan gelir elde etmek için elverişli evde para kazanma yolları arasında sayılmasa da elinizdeki eşyaları değerlendirmek için iyi bir yol. Pek çok kişi artık ihtiyaç duymadığı çocuk kıyafeti, mobilya, mutfak ürünü gibi eşyaları internetten satma yoluna başvuruyor. Abiye kıyafet ya da nişan düğün organizasyonlarında kullanılacak ürünler de aynı yolla kiralanabiliyor. Bu şekilde belki tek bir kez kullanılacak, yeni gibi olan eşyaların atılması ya da evlerde tozlanması yerine bir gelir elde etme imkanı doğuyor.

6- El Yapımı Ürünler Satmak

Özellikle ev hanımları, evde hazırladıkları örgü oyuncak, çanta, mum gibi ürünleri internet üzerinden satışa çıkararak ek gelir elde etme yoluna gidiyor. Evde para kazanma yolları arasında en popüler olanlardan biri de hazırlanan bu el emeği ürünleri sosyal medya ya da e-ticaret siteleri üzerinden satışa çıkarmak. El yapımı ürünler yerine yurt dışından toplu aldığı ürünleri bu yolla perakende şeklinde satışa sunan sayfalar da bulunuyor. İlk başlarda tüketicilere ulaşması biraz zahmetli olsa da bu yolla oldukça iyi gelir elde etmek mümkün.

Okuyunuz: Evlere İş Veren Firmalar

7- Stok Fotoğraf Satmak

Stok fotoğraf satmak internette gelir elde etmenin en uygun yollarından biri. Bu alanda gelir elde etmek için başarılı bir fotoğraf sanatçısı olmak gerekmiyor. Günlük olayları yansıtan, metinlere eşlik edebilecek sıradan fotoğraflar çekmek yeterli oluyor. Üstelik herhangi bir dil bariyeri bulunmadığından döviz ile para kazanmak için yabancı sitelerde stok fotoğraf satışı yapmak da oldukça kolay. Ancak bu yol görece yüksek sermaye gerektiren evde para kazanma yolları arasında yer alıyor. İyi kaliteli bir stok fotoğraf çekmek için yüksek çözünürlükte fotoğraf çeken profesyonel bir kameraya ihtiyaç duyuluyor.

 8- İnternet Sitesi Hazırlamak

Günümüzde hemen hemen tüm işletmelerin bir internet sayfası mevcut. Büyük çaplı bir internet sayfası hazırlamak profesyonel bir eğitim gerektiren bir iş olsa da, biraz zaman ayırarak basit bir internet sayfası hazırlamayı öğrenmek mümkün. Özellikle Word Press gibi uygulamaları kullanarak bir işletmenin tanıtımını yapacak bir sayfa ya da bir blog hazırlamak bu yollar evde gelir elde etmek isteyen insanlar için oldukça uygun bir seçenek. Bu şekilde bir iş ile evde para kazanma yolları arayanların müşterilerine sunmak üzere birkaç örnek site hazırlayarak bir portföy oluşturması gerekli. Ayrıca internet sitesi oluşturmayı bilen kişiler sık arama yapılan popüler konularda içerikler üreterek kendi internet sayfaları üzerinden reklam geliri elde etme olanağına da sahip.

 9- Photoshop Yapmak ya da Logo Tasarlamak

İşletmeler, tanıtım broşürlerinde yahut internet sitelerinde kullanmak üzere çektirdikleri ürün fotoğraflarının Photoshop ile düzenlenmesini isteyebiliyor.  Günümüzde reklam, ticaret için her şey demek. Bu nedenle küçük çaplı online satış yapan sosyal medya hesaplarının bile kendine ait bir logosu var ve fotoğraflarının profesyonel olarak düzenlenmesini istiyor. Grafik tasarım yapma ya da fotoğraf düzenleme becerisine sahip kişilerin bu becerilerini kullanarak oldukça iyi ek kazançlar elde etmesi mümkün.

Kaynak: Evden Yapılabilecek İşler