Dünya Ekonomisi İçin 2020 Resesyon Yılı Olabilir!

Dünya Ekonomisi İçin 2020 Resesyon Yılı Olabilir!

11 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye ekonomisinin yanı sıra küresel ekonomide de çalkalanmalar devam ediyor. Dünya çapında finans sektörünün önde gelen şirketlerinin katıldığı ankete göre dünya ekonomisi için 2020 resesyon yılı olabilir. 200 şirketin yöneticilerinin toplam yönettiği yatırım havuzu 4,1 trilyon dolar değerinde. Anket sonuçları ve habere ilişkin detaylar haberin devamında.

Dünya Ekonomisi İçin 2020 Resesyon Yılı Olabilir!

Küresel ekonomi sektörde faaliyet gösteren büyük küçük bütün firmaları yakından ilgilendiriyor. Trilyon dolarlık şirket yöneticileri de küresel ekonomideki gelişmeleri yakından takip ederek gerekli hamleleri gerçekleştiriyorlar. Finans sektörünün nabzını tutmak adına ASR ( Absolute Strategy Research) adlı araştırma şirket 2019 yılının 3. çeyreğinde bir anket yaparak sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Söz konusu anket 4,1 trilyon dolarlık bir yatırım havuzunu yöneten 200 şirket yöneticisine yöneltilen sorularla gerçekleştirmiştir. 2020 yılına yönelik ekonomik beklentileri içeren anket sonucuna göre, ankete katılan iş insanlarının yarından fazlası 2020’de küresel çapta bir durağanlık bekliyor. Anket sonuçlarına göre yüzde 52’lik kısım 2020 yılında küresel resesyon olabilir tahmininde bulunmuştur.

Absolute Strategy Research şirketi söz konusu araştırmayı 2014 yılından bu yana yılın her çeyreğinde gerçekleştirilmektedir. 2014’ten bu yana ilk kez bir anket sonucunda küresel resesyon tahmini çoğunlukta çıkmıştır. Finans yöneticilerinin 2020 yılı için “ayı piyasası” senaryosu satın aldığı öne sürülmektedir. Uzmanlara göre küresel imalat sektöründe yaşanan büyük düşüşün sahada bu tarz görüşlere sebep olduğunu söylüyorlar. OECD’nin ülkelerin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi de resesyon tahminlerini artırıyor.

Anket sonuçlarına göre gelişen pazara güven azalmış görünmektedir. Küresel kurumsal kazancını bir yıl içerisinde artıracağını tahmin eden yatırımcı oranı yüzde 44 seviyelerine gerilemiştir. ASR’nin araştırmalarında söz konusu oran ilk kez bu denli düşük çıkmıştır.

Tüm bankaların öğrenci kredi kartları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.