Dünya Ekonomik Forumu Nedir 2021

Dünya Ekonomik Forumu Nedir 2021

2 Ocak 2021 0 Yazar: Suat Bulut

Dünya Ekonomik Forumu uluslararası küresel bir vakıftır. Dünya Ekonomik Forumu İngilizcesi World Economic Forum, kısa adı ile WEF’tir. Vakfın merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmakta ve Dünya Ekonomik Forumu toplantıları her yıl İsviçre’nin Davos kasabasında yapılmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu ne iş yapar Dünya Ekonomik Forumu hakkında merak ettiklerinizi Dünya Ekonomik Forumu Nedir Dünya Ekonomik Forumu 2021 başlıklı yazının devamında bulabilirsiniz.

Dünya Ekonomik Forumu Nedir Dünya Ekonomik Forumu 2021

Yazımızda; Dünya Ekonomik Forumu Nedir? Dünya Ekonomik Forumu Merkezi ve Amacı Dünya Ekonomik Forumu Kuruluşu Dünya Ekonomik Forumu Türkiye başlıklarıyla ilgili açıklamalar bulunmaktadır.

Dünya Ekonomik Forumu Nedir?

Dünya Ekonomik Forumu Davos Zirvesi adı ile de bilinir. İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl Dünya Ekonomik Forumu toplantıları yapılmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına siyasi liderler ve iş adamları katılmaktadır. Davos’ta düzenlenen toplantılarda dünyanın en önemli meseleleri tartışılmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun bu rutin toplantısının haricinde her yıl Çin’de “Yeni Şampiyonlar Konferansı” ve dünyanın farklı bölgelerinde konferans serileri düzenlenmektedir. Dünya Ekonomik Forumu 2008 yılında Dubai’de Küresel Gündem Zirvesi’ni başlatmıştır. Küresel Gündem Zirvesi dünyanın farklı bölgelerinden 700 uzman katılmış ve 68 farklı konunun tartışılmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu Merkezi ve Amacı

Dünya Ekonomik Forumu merkezi İsviçre’dir. Forum amacı dünyanın durumunu iyileştirmek olarak tanımlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Dünya Ekonomik Forumu önemli konuların tartışılmasının yanı sıra çeşitli araştırma raporları yayımlamakta ve farklı sektörlerdeki çalışmaları da desteklemektedir.

Dünya Ekonomik Forumu Kuruluşu

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 1971 yılında kurulmuştur. O yıllarda Cenevre Üniversitesi İşletme Profesörü olan Klaus Schwap, Avrupa Yönetim Forumu adı ile bu oluşumu başlatmıştır. 1987 yılında Avrupa Yönetim Forumu, Dünya Ekonomik Forumu olarak değiştirilmiştir. Forumun vizyonu da genişletilerek uluslararası sorunları çözmek amaç edinilmiştir. Herhangi bir ekonomik amaç gütmeyen bu forumda öncelikle Avrupalı iş adamları davet edilmiştir. Her yıl Ocak ayında Davos’ta yapılan toplantılara siyasi liderlerin davet edilmesine 1974 yılında başlanmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye

Dünya Ekonomik Forumu 2020 raporlarında Türkiye’de gelir eşitsizliğinin bulunduğu belirtilmektedir. Raporda Türkiye’nin gelişmekte olan 77 ülke arasından 16. sırada bulunduğu deklare edilmiştir. Dünya Ekonomik Forumu Türkiye raporunda; güçlü bir gelişim göstermesine rağmen gelir eşitsizliğinin yüksek olduğu belirtilmiştir.

Ulusal Varlık Fonu hakkında bilgi edinmek ve dünyadaki varlık fonlarını görmek için de buraya göz atabilirsiniz.