Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksini Yayımladı!

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksini Yayımladı!

24 Ekim 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksini yayımladı. İş yapma kolaylığı sıralamasında Türkiye 10 sıra birden yükselerek 33. sıraya yerleşti. Sıralamada Türkiye’nin puanı 76,8 olarak gerçekleşti. Bunun yanı sıra Türkiye iş yapma kolaylığında İsviçre, Hollanda, Portekiz gibi ülkelerin önüne geçti.

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksini Yayımladı!

Dünya Bankası 2018 Mayıs ile 2019 Mayıs ayları arasını kapsayan dönem için ülkelerin iş yapma kolaylığı endekslerini belirledi. Toplamda 196 ülkenin yer aldığı sıralamada 115 ülkenin endeks değeri arttı. Dünya Bankası iş yapma kolaylığı endeksi 2020 verilerine göre Türkiye’nin endeksi geçtiğimiz yıl açıklanan verilere göre 10 puan yükseldi. Bir önceki dönemde sıralamada 43. olan Türkiye, bu endeks döneminde 33. oldu.  Türkiye’nin iş yapma kolaylığı endeksi değeri 76,8 olarak belirlendi.

İş yapma kolaylığı endeksi (Doing Bussines Index) değerlerine göre endekslerinde en kayda değer ilerlemeyi sağlayan ekonomiler Ürdün, Togo, Suudi Arabistan, Tacikistan, Bahreyn, Kuveyt, Hindistan, Çin, Pakistan ve Nijerya ülkeleri oldu. İş yapma endeksi en yüksek olan, yani listenin en başında olan ülkeler Yeni Zelanda, Singapur ve Hong Kong olarak gerçekleşti. Geçen endeks döneminde üçüncü sırada Hong Kong terine Danimarka bulunmakta idi.

Dünya Bankası iş yapma kolaylığı endeksi verilerine göre listenin ilk 10 ülkesi arasına İsveç yeni dahil olmuştur. Geçen endeks döneminde il 10’da yer alan Makedonya ise bu endeks döneminde 17. sıraya gerilemiştir.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı bu başarı için ilgili makamlara teşekkürlerini ileterek, reformların devam edeceğini bildirdi. Maliyetlerin daha da düşmesini sağlayacaklarını söyleyen Bakan Albayrak, iş hayatındaki verimliliği artıracaklarını duyurdu. Almanya resmi tatil günleri, Almanya tatil günleri 2020 hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.