Dubai Altın ve Emtia Borsası DGCX Nedir?

Dubai Altın ve Emtia Borsası DGCX Nedir?

19 Aralık 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dubai Altın ve Emtia Borsası (DGCX), Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde bulunan bir finans ve emtia türev borsasıdır. DGCX, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki ilk türev borsası olarak Kasım 2005’te işlem görmeye başlamıştır. DGCX; Dubai Çoklu Emtia Merkezi’ne (DMCC) aittir. Dubai Altın ve Emtia Borsası DGCX nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap verdikten sonra Dubai Altın Borsası hakkında detaylı bilgilere geçerken dünyanın en büyük borsaları listesi için de buraya göz atabilirsiniz.

Dubai Altın ve Emtia Borsası DGCX Hakkında Bilgi ve Canlı Takip

Dubai Altın ve Emtia Borsası’nın Başkanı Ahmed Bin Sulayem, CEO’su Les Male’dir. DGCX’in 267 üyesi vardır. DGCX’in şu anki 267 üyelik tabanının % 80’inden fazlası Orta Doğu ve Hindistan alt kıtasındandır. Geri kalanı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dandır. DGCX üyeleri; Londra, Chicago, Auckland, Mumbai ve Karachi gibi dünyanın önemli finans merkezlerindendir. BİST dünya borsa sıralamasında kaçıncı haberi için buraya göz atabilirsiniz.

2020 Ağustos’unda Dubai Altın Borsası ile Nasdaq teknoloji ortaklığına imza atmıştır. Anlaşmayla; Nasdaq’ın gerçek zamanlı takas çözümü ile DGCX’e “yüksek hızlı çok varlıklı sınıf takas, ödeme ve risk yönetimi yetenekleri” sağlayacağı ifade edilmiştir.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün (IOSCO) bir üyesi olan Dubai Altın ve Maden Borsası (DGCX); Birleşik Arap Emirlikleri Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (BAE) tarafından düzenlenmektedir. Borsada, Dubai Emtia Takas Şirketi adında bir takas odası bulunmaktadır.

DGCX, çok çeşitli türev sözleşmelerinde işlem yapar. DGCX Altın Vadeli İşlemleri, 2006 yılında başlatılmıştır. Dubai Altın Borsası; Hindistan’dan gelen talep nedeniyle hızlı hacim artışı gösteren dünyanın ilk “Rupi Vadeli İşlemleri” sözleşmesini başlatmıştır. Hindistan dışında sunulan borsada işlem gören tek Hint Rupisi Opsiyon ürünü DGCX’te bulunmaktadır. Ayrıca Dubai Altın Borsası’nda;

  • 2007 yılında dünyanın ilk çelik inşaat demiri vadeli işlem sözleşmesi
  • 2012 yılında MENA bölgesinin ilk Bakır Vadeli İşlemleri sözleşmesi
  • Bölgenin ilk WTI ve Brent Petrol vadeli işlem sözleşmesi

de düzenlenmiştir.

DGCX’in vadeli döviz sözleşmeleri portföyü ayrıca; Avustralya Doları / ABD Doları, Kanada Doları / ABD Doları, İsviçre Frangı / ABD Doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon Yeni ve Hint Rupisi vadeli işlemlerini içermektedir.

Dubai Altın Borsası Canlı Takip için Resmi Sayfa: https://www.dgcx.ae/