Doların Tarihi ve Doların Hikayesi

Doların Tarihi ve Doların Hikayesi

28 Mart 2020 3 Yazar: Nilgün Ciğerci

2020 yılında Amerikan Doları Türk Lirası ve birçok para birimi karşısında değerini artırdı ve halen artırmaya devam etmekte. Doların değerine değer katması piyasaları ve Türkiye ekonomisini derinden etkiledi. Dolar TL karşısında son 16 yılda büyük gelişim kaydetti. Doların değer grafiğine bakıldığında sonuç Türk Lirası açısından gerçekten çok üzücü. 2001 yılında 1 Amerikan Doları 0,67 Türk Lirası’na eş değer iken, 2002 yılında 1,45 seviyelerine yükselmiştir. Doların Tarihi ve Doların Hikayesi nasıl gelişmiştir haberimizde inceleyelim…

2010 yılına kadar dolar, lira karşısında inişli çıkışlı bir grafik sergilemiş ve 1 dolar ortalama 1,30 Türk Lirası düzeyinde seyretmiştir. 2010 yılından günümüze kadar ise Amerikan doları, Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam etmiştir. Amerikan Doları, 2016 yılı ikinci yarısında günden güne artışına devam etmiş ve tarihi rekorlarını hemen her gün yenilemiştir. Hali hazırda Amerikan Doları’nın tarihi zirvesi kayıtlarda 6,96 Türk Lirası olarak yerini almıştır. (Bu zirve 21 Eylül 2018 itibari ile yinelendi). Ayrıca dolardan daha değerli para birimlerine buradan göz atabilirsiniz.

Doların Tarihi ve Doların Hikayesi

Doların Türk Lirası karşısında günden güne değer kazanması doların tarihi hakkında merak uyandırmıştır. ABD Doları banknotları ilk olarak 1690’lı yıllarda, İngiliz kolonilerinde askeri ihtiyaçları karşılamak üzere basılmıştır. Kolonilerin basımı ile başlayan dolar banknotları 18. yüzyılın son çeyreğinde Amerikan Özgürlük Savaşı’nın nakit ihtiyacını karşılamak adına Amerika Kıta Kongresi tarafından basılmıştır. 1780’li yıllarda Kongre “The Bank Of Nort Amerika”yı ulusal banka ilan etmiş ve akabinde ABD Kongresi doları Amerika’nın para birimi olarak kabul etmiştir. Bu karar dolar açısından tarihi bir öneme sahiptir diyebiliriz.

1790’lı yıllara geçildiğinde “The Bank of United States” adında ilk merkez bankası kurulmuş ve banka Amerika hazinesinin mali temsilcisi olmuştur. Federal hükümet 1860’lı yıllarda ilk banknotları piyasaya sürmüştür. O sıralarda yaşanan iç savaştan dolayı ABD Kongresi hazineye, faiz getirisi olmayan vadesiz banknotları ihraç etme yetkisi vermiş, renginden ötürü banknotlar halk arasında “yeşil” şeklinde anılmaya devam etmektedir. 1860’lı yıllarda piyasaya sürülen bu banknotlar hala geçerliliğini ve namını korumaktadır.

Dolar Tanrıya Güveniyor!

1913 yılına gelindiğinde çıkarılan kanun ile Amerikan Merkez Bankası (FED), ülkenin Merkez Bankası ilan edilmiştir. Merkez Bankası, “Amerikan Merkez Bankası Banknotları” adı ile yeni parayı piyasaya sürmüştür. Bu tarihten itibaren sahte para yapımını engelleyebilmek için birçok önlem alınmıştır. Bütün dolar banknotlarının üzerinde “Tanrıya Güveniyoruz” (In God We Trust) yazılması ise 1950’li yıllarda kanunla zorunlu hale getirilmiştir.

Dünya üzerinde hali hazırda merkez bankaları hariç olmak üzere reel sektörde dolaşımda olan 1 trilyonun üzerinde dolar bulunduğu belirtilmektedir. Bu paranın yüzde 70’lik dilimi ABD dışındadır. Zira Amerikan Doları, uluslararası rezerv para birimi olma özelliğini uzun süredir devam ettirmektedir ve bu durumun yakın gelecekte değişmesine de ihtimal verilmemektedir. Amerikan Doları kullanan ülkelere de buradan göz atabilirsiniz.