Dolara Hücum Devam Mı Ediyor?

Dolara Hücum Devam Mı Ediyor?

10 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Piyasa rakamlarına göre son bir aylık dönemde yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 3,9 milyar dolar artığı görülmektedir. Uzmanlara göre insanlar ülke ekonomisine güvenmiyor ve kendilerini güvene almak için dövize yatırım yapmaya devam ediyor. Bu durum da dolara hücum devam mı ediyor sorusunu akla getiriyor. Konu hakkında uzmanlar ne söylüyor haberin devamında.

Dolara Hücum Devam Mı Ediyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre son bir ayda yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında 3,9 milyar dolarlık artış yaşandı. Son dönemde tasarruflarını değerlendirmek isteyen halk dolara yöneliyor. Kimi analistler enflasyonun tek haneye düşmesi ile ekonominin dengelenme süresi olarak değerlendirirken pek çok insan ise ülke ekonomisine güvenmeyerek dolara yatırım yapmaya devam ediyor.

Merkez Bankası açıklamalarına göre döviz mevduat hesapları Ağustos ayının son haftasında 1,6 milyar dolarlık gerileme kaydederek 188,9 milyar dolar seviyesine inmişti. Ardından gelen 4 haftalık süreçte yani 29 Ağustos 27 Eylül arasında 3,9 milyar dolarlık artış ile 193,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Merkez Bankası verilerine göre son 1 yılda Türkiye’deki döviz hesaplarındaki mevduatta yüzde 25,5 oranında bir artış yaşanmıştır. Türkiye’deki toplam mevduatlar arasındaki döviz mevduatı oranından bahsedecek olursak, döviz mevduatı 2014 yılında Türkiye’deki toplam mevduatın yüzde 33’ünü oluştururken 20 Eylül 2019 tarihi itibarı ile bu oran yüzde 50,1 seviyesine yükselmiştir.

Yapılan sokak araştırmasına göre ekonomik durumu biraz tasarruf etmeye elverişli olan vatandaş, tasarrufunu dolar alarak gerçekleştiriyor. Kimi artık finansal durumu elvermediği için tasarruf edemediğinden bahsederken, kimi vatandaş da ekonomiden anlamadığını ve çevreden duyduğu kadarını yapabildiğini açıklıyor. Birikim yapabilen vatandaşlardan tasarrufunu dolardan yana değerlendiren olduğu gibi altına yatırım yapan da bulunmakta.

ING Bank altın hesabı hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.