Amerikan Doları Demir Para Dolar Madeni Paraları

Amerikan Doları Demir Para Dolar Madeni Paraları

6 Şubat 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Amerikan Doları denilince hemen herkesin aklına dolar banknotları gelse de, Amerikan Doları’nın madeni paraları da tedavüldedir elbette. Dolar madeni paraları 1 centten başlamak üzere 1 dolara kadar dolaşımdadır. Dolar madeni paraları ya da dolar bozuk paraları; dolar banknotlarının aksine genellikle Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kullanılmaktadır. Zira bilindiği üzere dünyadaki dolar banknotlarının çoğu ABD dışındadır. Amerikan Doları demir para Dolar madeni paraları ya da dolar bozuk paraları ile ilgili olarak yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Amerikan Doları Demir Para Dolar Madeni Paraları Çeşitleri

Halen geçerliliği olan ve dolaşımdaki dolar madeni paraları çeşitleri şunlardır. 1 cent (1¢), 5 cent (5¢), 10 cent (10¢), 25 cent (25¢), 50 cent (50¢), 1 dolar ($1).  Bu dolar çeşitlerine dair kısaca bazı bilgiler verelim. Dolar banknotları renkleri nelerdir, dolar banknotları ölçüleri için de buraya göz atabilirsiniz.

1 cent (1¢) Penny Nedir?

En küçük dolar bozuk parası ya da en küçük dolar madeni parası olarak kayıtlarda yer alır. 1982 yılına kadar basılan türleri 3,11 gr. iken 1982 yılından bu yana basılanları ise 2,5 gr. ağırlığındadır. Bütün çeşitlerinde 1 centin ön yüzünde ABD eski Başkanlarından Abraham Lincoln silueti bulunur. Arka yüzü 4 farklı dizaynda üretilmiştir.

5 cent (5¢) Nickel Dolar Nedir?

5 gr. ağırlığındaki madeni Amerikan dolarıdır. Renginden dolayı nickel olarak adlandırılır. 5 centin ön yüzünde Thomas Jefferson ve Lewis & Clark siluetli çeşitleri mevcuttur.

10 cent (10¢) Dime Dolar Nedir?

10 cent dime olarak adlandırılan Amerikan madeni parasıdır. 10 centin ön yüzünde ABD eski başkanlarından Franklin D. Roosevelt silueti bulunmaktadır. İlk kez 1946 yılında basılmıştır. 1946 yılından bu yana hiçbir değişikliğe uğramamıştır. 10 cent 2,268 gr. ağırlığa sahiptir.

25 cent (25¢) Quarter Dolar Kaç Lira?

Quarter dolar olarak da bilinen 25 cent hali hazırda 1,35 Türk Lirası’na denktir. Çeyreklik olarak da tabir edilir. Pek çok farklı dönemde farklı dizaynlarla basılmıştır. Buna rağmen tamamında 25 centin ağırlığı 5,67 gr. olarak sabit tutulmuştur. Yine ilk kez basıldığı 1932 yılından bu yana 25 centin ön yüzünde ABD eski başkanlarından George Washington silueti hiç değişmemiştir. Kısaca quarter olarak Amerikanlarca ifade edilir.

50 cent (50¢) Half Dolar

Half, Half dollar ya da 50-cent piece olarak adlandırılan 50 cent 11,34 gr ağırlığındadır. 50 cent ön yüzünde ABD eski başkanlarından John F. Kennedy silueti bulunur.

En Büyük Dolar Bozuk Parası 1 dolar ($1) / En Büyük Dolar Madeni Parası!

1 dolarlık madeni para ABD’nin en büyük madeni parasıdır. İki farklı renkte üretilmiştir. 1971 ile 1999 arası üretilen 1 dolarlık madeni paralar gümüş renklidir. 2000 ve sonrasında üretilen 1 dolarlık madeni paralar ise altın renklidir. Hem gümüş renkli 1 dolar hem de altın renkli 1 dolar 8,10 gram ağırlığında üretilmiş madeni paralardır.

1971 ile 1999 yılları arasında basılan gümüş renkli madeni 1 dolarların ön yüzünde ya 34. ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower silueti ya da ünlü reformcu aktivist ABD’li kadın Susan B. Anthony’nin silueti bulunmaktadır. ABD parasında silueti ya da portresi bulunan ilk kadın Susan B. Anthony’dir. Gümüş renkli 1 dolar silver dolar, large dolar, Suzie B. ya da SBA olarak da bilinmektedir.

2000 yılı ve sonrasında basılan altın renkli madeni 1 dolarların ön yüzüne ise Sacagawea adlı Kızılderili kadın ya da dönemin ABD Başkanı’nın portesi basılmaktadır. Sacagawea ABD paralarında resmi olan tek siyahi insandır. Sacagawea 2020 yılında piyasaya sürülecek yeni 10 doların üzerine portresi basılması düşünülen kadınlardan da biri konumundadır. Bu gerçekleşirse; ilk kez bir dolar banknotunda kadın portresi ve yine ilk kez bir dolar banknotunda siyahi bir insanın portresi yer alacak. Altın renkli 1 dolar; dolar coin, gold dolar, golden dollar ya da Sacajawea olarak da bilinmektedir. Dolar banknotları renkleri nelerdir, dolar banknotları ölçüleri için de buraya göz atabilirsiniz.