Dolar Hızlı İlerliyor!

Dolar Hızlı İlerliyor!

14 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Haftanın ilk günü dolar 5,89 TL’den başladı. Gün içinde 5,93 TL seviyesine yükselen dolar hızlı ilerliyor. Euro ve altın da TL karşısında dolar gibi yükselişte. Borsada yüzde 5,1 değer kaybı yaşanırken bankacılık endeksinde yüzde 8 düşüş görüldü. Haftanın ilk gününü dolar, Euro, altın, borsa nasıl geçirdi, haberin devamında…

Dolar Hızlı İlerliyor! Borsa Düşüşte!

Piyasalar Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı ve bu harekatın Amerika Türkiye ilişkisine etkisiyle karmaşıklığını sürdürüyor. Söz konusu harekat ve ABD Türkiye ilişkisi piyasayı derinden etkiliyor. Bu bağlamda dolar TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye ile alakalı tweetleri ve Suriye’ye harekatın başlaması sonucunda dolar yükselmiş 5,86 seviyesine kadar yükselmişti. Bugün ise Barış Pınarı Harekatında yaşanan gelişmeler ve Trump’ın yeni tweetleri ise dolar TL değeri 5,9370 seviyesine kadar yükseldi. Trump’ın Türkiye hakkında en son, Türkiye’nin yaptırımlara hazır olması gerektiğini vurgulayarak “İnsanlar NATO üyesi bir ülke ile gerçekten savaşa gireceğimize inanıyor mu, hiç bitmeyen savaşlar sona erecek, bunlar Türkiye ile Avrupa ülkeleri tarafından kolaylıkla yakalanır, ancak hızlı hareket etmeliler.” sözlerini söylemiştir.

Söz konusu gelişmelerden dolayı BIST 100 endeksi yüzde 5,1’lik düşüş kaydetti. Yüzde 5,1’lik kayıpla borsa günü 93 bin 981 puan ile tamamlamıştır. Borsada bankacılık endeksi yüzde 8,21’lik düşüş ile 127 bin 496 puanda günü sonlandırmıştır. Euro ve altın tarafında ise yine TL karşısında değer kazanımı bulunmaktadır. Euro yüzde 0,79’luk artış ile 6,5438 TL olmuştur. 24 ayar külçe altın gram fiyatı da yüzde 1,07’lik artış ile 284,6530 seviyesine yükselmiştir.

BİST 100 endeksi, BİST 30 endeksi nedir, BİST 50 endeksi ne anlama gelir hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.