Dolar Düşer Mi? Trump Güçlü Dolardan Rahatsız Olduğunu Açıkladı!

Dolar Düşer Mi? Trump Güçlü Dolardan Rahatsız Olduğunu Açıkladı!

17 Ekim 2018 0 Yazar: Emine Zaman

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, göreve gelmeden önce; Amerikan Merkez Bankası (FED) ile ilgili; yumuşak tutum sergiledikleri ve faizi düşük tuttukları konusunda eleştirilerini sıralıyordu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trumo göreve geldikten sonra tam 6 kez faiz artırımı yapan FED’in yine de Donald Trump’a yaranamadığı görülüyor. Zira Trump yaptığı açıklamayla bu kez de faizlerin çok yükseldiğinden şikayet etti. Güçlü doların iyi olmadığını belirten Trump, bunun Amerikan şirketlerine zarar verdiğini savundu. Peki bu açıklamalardan sonra dolar düşer mi?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump göreve gelmeden önce Amerikan Merkez Bankası FED “güvercin” tavrı ile biliniyor ve piyasa dostu olarak adlandırılıyordu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek seçimi kazanması ve göreve gelmesi durumunda FED’in daha “şahin” tutum almasını isteyeceğini, faizlerin çok düşük olduğunu ve hızla yükseltilmesi gerektiğini savunmuştu. Trump’ın seçilmesi ve göreve başlaması ile Donald Trump’ın bahsettiği senaryo gerçekleşti ve FED belirli aralıklarla 6 kez faiz artırımına gitti. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı bu da mutlu etmedi.

FED Başkanı Buna Bir Son Vermeli!

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın yapan Fox Business’a konuşan ABD Başkanı Donald Trump FED Başkanı’nın faiz artırımlarına bir son vermesi gerektiğini belirtti. FED için sert ifadeler kullanan Trump; FED’in kendisi için en büyük tehdit olduğunu deklare etti. Faizlerin çok yüksek olduğunu ve bu durumun güçlü doları tetiklediğini vurguladı. Geçen ay gelen enflasyon rakamlarının son derece iyimser olduğuna dikkat çeken Trump, bu durumun da kendisini desteklediğinin altını çizdi.

Güçlü doların Amerikan şirketlerinin işine yaramadığını ve bu nedenle ihracat kalemlerinin baskılandığını söyleyen Trump, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımlarına bir son vermesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. Bununla birlikte FED’İn bağımsız bir kuruluş olması nedeniyle bu konuda Fed Başkanı Jerome Powell ile hiç görüşmediğine de vurgu yaptı.

FED’in yanlış yaptığını düşündüğünü yineleyen Trump, FED kafayı yedi ifadesini kullandı. Piyasaların bu kadar sıkı olmasının ekonomi için iyi olmadığını deklare etti. Bunun üzerine Fed Başkanı Jerome Powell’ı kovup kovmayacağı ile ilgili sorulan bir soruya ise; “Hayır, onu kovmayacağım. Sadece hayal kırıklığı yaşıyorum” cevabı verdi.

Bu Açıklamalardan Sonra Dolar Düşer Mi?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın FED’in faiz artırımlarını en üst perdeden eleştirmesi, Amerikan Doları’nda gevşemeye neden oldu. Küresel bazda gelişen ülke para birimleri karşısında değer kaybeden dolar, son 3 aylık dönemin en düşük seviyesini gördü.

Trump’ın FED hakkında yaptığı açıklamalardan sonra bankanın 2019 yılın ilk yarısına kadar faiz artırımı yapmayabileceği tahmininde bulunuluyor. Bu durum Amerikan Doları’nın hızlı artışına devam etmeyeceği anlamına gelebilir. FED’in faiz artırımı ile ilgili negatif sinyaller vermesi durumunda doların düşüşe geçebileceği ön görülüyor. En büyük dolar banknotlarına buradan göz atabilirsiniz.