Doğru Bir SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?

Doğru Bir SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?

5 Şubat 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

SEO stratejisi çeşitli Web sitelerinin kendi trafiklerini yani ziyaret sayılarını arttırmak için yaptığı tekniksel çalışmalardır. Bir Web sitesi ne kadar kaliteli içeriklere sahip olursa olsun eğer; hedef kitleye ulaşamazsa hiç bir gelişme göstermez.  İşte SEO stratejileri arama motorların da ki arama kalitesini artırmak için çeşitli fikirler ve çalışmalar ile bu durumu değiştirir. Bu stratejilerin doğru bir ayarda planlanması ve sunulması için, geliştirilmiş pek çok içerik veyahut da teknik vardır.

Bir site eğer ki; kaliteli bir şekilde ilerleye bilmek ve günlük aldığı ziyaret sayısını arttırmak istiyorsa iyi bir SEO stratejisine sahip olmalıdır. Bu SEO stratejilerini site kurucusu kendisi yapabilir ve ya uzman kişilerden teknik yardım talebin de bulunabilir. SEO hizmeti veren pek çok uzman bulunuyor. Bu uzmanlardan alınan yardımlar teknik açıdan ve sitenin aranma hızını arttırması bakımından oldukça yararlı çalışmalar da bulunuyor. Eğer ki; SEO stratejileri hakkında site zaten bilgi ve deneyime sahipse o zaman daha hızlı gelişmeler elde edebilir.

SEO Stratejileri Neler ve Nasıl Uygulanır?

SEO stratejisi uygulamaları öncesin de  yapılacak olan çalışmaların neler olduğunu bilmek gerekiyor.  Burada ki en önemli adım alaka düzeyi diyebiliriz. Bu ne demektir? Derseniz eğer; bir Web sitesi için strateji üretilecekse, o Web sitesinin içeriğinin yönün de yapılmalıdır. Yani Web sitesi ne üzerine kuruluşa buna ilgi duyacak hedef kitle belirlenmelidir. Bir diğeri ise anahtar kelimelerin doğru kullanımıdır.

Anahtar kelimeler arama motorlarında ilk sıralarda Web sitesinin gözükmesin de oldukça etkili tekniklerdendir. İç optimizasyonun, yani Web sitesinin de yapılan değişikliklerin takibinin doğru yapılması oldukça önemlidir. SEO stratejisine de en önemli adım ise kesinlikle; rekabet ettiği diğer Web sitelerinin onun de hareket etmektir. Rekabet ettiği diğer sitelerden her zaman daha hızlı bulunabilecek yön de içerikler üretmektedir.

Doğru SEO Stratejisi Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Doğru SEO stratejisi uyguladığınızdan emin olmak için; geliştirildikten ve uygulandıktan sonra,  ara sıra kontrolünün yapılması gerekiyor. Bu şekilde ele ise yaramayan bir teknik uygulanıyorsa bu değiştirilebilir veyahut da geliştirilebilir. İşte bu yüzden Web sitesinin gelişimini takip edebileceğiniz teknikler ile performanslarının kalite ve kontrollerini sağlamalısınız.

Bunun için SEO performansınızı ölçtürmeniz gereklidir. Öldürdüğünüz de bakmanız gereken temel konular  da oldukça önemlidir. Bunlardan en önemlileri ise kanal gruplandırmasıdır diye biliriz. Daha sonra tıklanma oranları ve de ortalama konum düzeyinde baktırmalısınız. Aynı zamanda; dönüşüm performansına da bakılması gereklidir. Daha sonra ziyaretçilerin kaç dakika sitede kaldıklarını dair davranış performansına bakılarak sonlandırılır.

SEO Stratejilerin de Yapılmaması Gerekenler!

SEO stratejisi yapılırken yapılan bazı hatalar, sitenin performansını artıracağı yere düşürmektedir. İşte bu yüzden yapılan stresi uygulamaları da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu yanlışlardan ilk; otomatik olarak hazırlanmış yani üretilmiş  olan içerikleri direk paylaşmaktır. Bir diğer yapılan hata ise; özgün içeriğe sahip olmayan veyahut da çok az özgün içerik sahibi yazıların paylaşımın yapılmasıdır.

En sık yapılan hatalardan bir tanesi ise; otomatik olarak belirlenmiş bağlantı ayarlarına bağlanmaktır. Bir diğeri ve en çok ziyaretçi kaçıran hata ise; arama motorlarında bulunduğu konu ile Web sitesinde ki içeriğin tamamen farklı olmasıdır. Aranılan ve bulunan konu her ne ise, içerik onunla alakalı olmalıdır. Aksi halde site ziyaretçi sayısında çok fazla bir düşüş yaşayacaktır. Aramalar da sıralamaları üstünde yer almak için temposunu hızlı ve doğru tutmalısınız.