Dışbank Nedir Dışbank Kimin Dışbank’a Ne Oldu?

Dışbank Nedir Dışbank Kimin Dışbank’a Ne Oldu?

28 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dışbank, 1960’lı yıllarda ülkemizde kurulan ve bankacılık faaliyeti yürüten kurumlardan birisidir. Tam olarak 1964 yılında kurulan Dışbank ülkemizde 40 yılı aşkın bir süre bankacılık faaliyeti yürütmüştür. Türkiye İş Bankası ile Bank Of America’nın ortak girişimi sonrasında kurulan Dışbank’ın kuruluş unvanı;  “Amerikalı-Türk Dış Ticaret Bankası A.Ş.” olarak kayıtlarda yer almaktadır. Dışbank Nedir Dışbank Kimin Dışbank’a Ne Oldu gibi soruların cevabını daha detaylı olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dışbank Nedir Dışbank Kimin Dışbank’a Ne Oldu?

1970’li yıllara gelindiğinde Dışbank ülkemizde tanınır bir hale gelmiştir. Banka, 1971 yılında ismini “Türk Dış Ticaret Bankası A.Ş.” olarak değiştirmiştir. Yoluna uzun süre bu şekilde devam eden bankanın 1990 yılı ile birlikte hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsa’sında işlem görmeye başlamıştır. Dışbank 1993 yılında Lapis Holding tarafından satın alınmış ise de İş Bankası bu satın almayı iptal etmiş ve bankayı geri almıştır.

Dışbank’a Ne Oldu?

Dışbank’ın el değiştirme süreci 1 yıl sonraya kalmıştır. 10 Ekim 1994 tarihinde Dışbank, o dönem Aydın Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Doğan Holding tarafından satın alınmıştır. Doğan Holding çatısı altında 11 yıl kadar hizmet veren Dışbank, 2005 yılında Doğan Holding tarafından Fortis Bank NV-SA’ya satılmıştır. Bu satışın akabinde banka Fortis Bank olarak geçmeye başlamıştır. Fortis Bank bu satın almada Doğan Holding’in elinde bulunan yüzde 89,3’lük hisse için 880 milyon Euro ödeme yapmıştır. Dışbank’ın geriye kalan yüzde 10,7’lik hissesi ise o tarihte borsada işlem görmekteydi.

Bu tarihte Dışbank, Türkiye’nin en büyük 7. Özel bankası konumundaydı. Dışbank’ın Fortis Bank olduğu 2005 yılında ülke genelinde 170 şubesi ve 4 bin 500 çalışanı bulunmaktaydı.

Dışbank’ın Fortis Bank olması ile birlikte Dışbank’ın iştirak kuruluşları olan; Dış Yatırım, Doğan Emeklilik, Dış Portföy, Dış Factoring, Dış Leasing ve Dışbank Malta da Fortis Bank bünyesine katılmıştır. Ray Sigorta bu anlaşmanın dışında olduğundan Doğan Holding’in elinde kalmıştır. Dışbank 1964 yılında başladığı bankacılık serüvenine 41 yılın ardından Fortis Bank olarak veda etmiştir. Dışbank Nedir Dışbank Kimin Dışbank’a Ne Oldu haberimiz akabinde;

Ülkemizdeki kapatılmış bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.