Dijital Hizmet Vergisi Geliyor!

Dijital Hizmet Vergisi Geliyor!

23 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Yeni vergi paketi kapsamında vergi mükellefleri ve vergi oranları hususunda düzenlemeler yapılıyor. Bu konuda taslaklar gün geçtikçe oturmaya başladı. Yeni vergi paketi ile dijital hizmet vergisi geliyor. Dijital hizmet vergisi; sesli, görsel yahut dijital herhangi bir içeriğin satışından para kazanan, hasılatı belirli bir miktarın üzerinde olanlardan tahsil edilecek.

Dijital Hizmet Vergisi Geliyor! İnternetten Para Kazanana Vergi Mi Geliyor?

Bir süredir yeni bir vergi paketi hazırlıkları yapılmakta ve taslaklar oluşturulmakta. Bu vergi taslaklarından bir de dijital hizmet vergisi. Yapılan çalışmalara göre her türlü reklam hizmetleri söz konusu vergi dahilinde olacak. Planlanan vergi taslağına göre ödenecek vergi oranı yüzde 7,5 olacak. Dijital hizmet vergisi, sesli, görsel yahut dijital bir içeriğin dijital ortamda satılması; bununla birlikte söz konusu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, oynanmasına, izlenmesine, elektronik cihazlara kaydedilmesine yahut elektronik cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital hizmetler de vergiye tabii olacak.

Kullanıcıların etkileşime geçebilmelerine olanak sağlayan dijital mecraların sunulması ve işletilmesi de dijital hizmetler vergisine konu kabul edilecek. Bunun yanı sıra dijital ortamlarda verilen aracılık hizmetleri de vergiye tabii olacak.  Yeni vergi düzenlemeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Dijital hizmet vergisi taslağında dijital ortam “kişilerin fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin çevrim içi faaliyetlerin gerçekleştirildiği her türlü ortam” şeklinde tanımlanmıştır. Dijital hizmet vergisi mükellefi olmak için Türkiye’de bir önceki hesap döneminde en az 20 milyon Türk Lirası, küresel ölçekte 750 milyon Euro ve üzeri meblağlarda  hasılat sağlayan bir işletme olmak gerekmektedir. Yani bu meblağ altında hasılat elde eden şirketler söz konusu dijital hizmet vergisinden muaf tutulmaktadır. Dijital hizmetler vergisi yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı söz konusu vergiyi yüzde 1 oranına indirmeye ve yüzde 2 katına çıkarmaya yetkilidir.