Denizbank’tan 2 Milyar Dolarlık Yapılandırma!

Denizbank’tan 2 Milyar Dolarlık Yapılandırma!

29 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş turizm sektöründe 2 milyar dolarlık yapılandırma gerçekleştirdiklerini aktardı. 18 milyar dolara yakın turizm sektörü toplam kredi tutarının yüzde 17’lik kısmını Denizbank üzerinde bulunmakta. Hakan Ateş Denizbank’ta bulunan 3 milyar dolarlık turizm kredisinin 2 milyar dolarlık kısmını yapılandırdıklarını söyledi.

3 Milyar Dolarlık Turizm Sektörü Kredisinin 2 Milyar Dolarlık Kısmı Yapılandırıldı!

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılışında konuşma yaptı. Gelişmiş ülkelerde negatif faiz uygulamasının yaygınlaştığını aktaran Ateş 12,3 trilyon dolarlık küresel tahvil stokunun negatif faizde bulunduğunu söyledi. Yüksek faiz getirisi için sermayenin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru yöneldiğini bildiren Ateş, Türkiye’nin içinde bulunduğu politik ve jeopolitik nedenlerden ötürü yurt dışından yatırım almakta sıkıntı çektiğini belirtti.

Kur sepetinin makroekonomik boyutta dengelenme sürecinin akabinde normale döndüğünü dile getiren Denizbank Genel Müdürü, enflasyon oranı hakkında “tek hanelere yaklaşacağını düşünüyorum” yorumunu yaptı. Hakan Ateş konuşmasında kurda artışın dışında bir beklentimiz olmasın diyerek, turizm sektörünün döviz kazanan bir sektör olduğunu lakin enflasyonun ve faizin düşük seviyede olması gerektiğini söyledi. Mal ve hizmetleri ucuz temin etmek gerektiğini vurgulayan Ateş, kurumuz da makul düzeyde olsun önümüzü görebilelim dedi.

Hakan Ateş Denizbank’ın turizm sektöründe yalnızca büyük işletmelere değil küçük ve orta ölçekli işletmelere, otellere,restoranlara da finansman sağladığını belirterek tedarikçilere de destek olduklarını açıkladı. Sektörle bağlantılı pek çok yatırımda katkıları olduğunu açıklayan Ateş, Kredi Garanti Fonu desteğinin turizm sektörüne az geldiğini aktardı. Turizm sektöründeki toplam kredinin 17,9 milyar dolar olduğunu söyleyen Hakan Ateş, Denizbank’ın ise yüzde 17’lik dilim ile sektörde birinci sırada bulunduğunu dile getirdi. Hakan Ateş bu oranın 3 milyar dolara tekabül ettiğini ve bu tutarın 2 milyar dolarını yeniden yapılandırdıklarını vurguladı.

Denizbank tarım kredisi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.