Demir Halk Bank (Nederland) N.V. Türkiye DHB Bank Kimin?

Demir Halk Bank (Nederland) N.V. Türkiye DHB Bank Kimin?

4 Kasım 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Demir-Halk Bank (DHB Bank olarak da bilinir), merkezi Rotterdam’da bulunan Hollanda’da kurulmuş ancak Türkiye sermayeli ticari bir bankadır. Hedef kitlesi; kuzey Avrupa’daki Türk göçmen nüfustur. Banka faaliyetlerini; Hollanda, Almanya, Belçika ve Türkiye’deki lokasyonlarda yürütmektedir. DHB Bank; Türkiye Halk Bankası ve HCBG Holding BV (Cıngıllıoğlu) ortaklığındadır. Demir Halk Bank (Nederland) N.V. Türkiye DHB Bank kimin sorusuna bu şekilde cevap verilebilirken hisse, ortaklık yapısı ve Türkiye adresi nerede ile banka hakkındaki diğer detaylara da içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Demir Halk Bank (Nederland) N.V. Türkiye DHB Bank Kimin?

Hollanda merkezli Demir Halk Bank’ın güncel ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • HCBG Holding B.V. ( yüzde 70) – (Halit Cıngıllıoğlu)
  • Türkiye Halk Bankası (yüzde 30)

DHB Bank, 30 Aralık 1992 tarihinde Hollanda yasalarına göre ticari bir banka olarak kurulmuştur. 17,8 milyon NLG (Hollanda Guldeni) öz sermaye (8,1 milyon Euro eşdeğeri) ve 18,2 milyon NLG varlık büyüklüğü (8,3 milyon Euro eşdeğeri) ile faaliyetlerine başlamıştır.

Günümüzde 250 milyon Euro’nun üzerinde öz kaynak ve 1 milyar 900 milyon Euro düzeyinde varlık büyüklüğü ile tam teşekküllü bir ticari banka haline gelmiştir. Merkenzi Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan DHB Bank’ın; Düsseldorf’ta ve Brüksel’de bir ana şubesi ile Liege, Antwerp ve Charleroi’de de 3 alt şubesi bulunmaktadır. Ayrıca DHB Bank’ın İstanbul’da da bir temsilciliği faaliyet göstermektedir. Demir Halk Bank Türkiye temsilciliği bilgileri şu şekildedir:

  • DEMİR – HALK BANK (NEDERLAND) N.V. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRESİ: SUZER PLAZA ASKEROCAGİ CAD. NO:15 KAT: 24 ODA: 2406 ELMADAG, ŞİŞLİ 34367 İSTANBUL
  • DEMİR – HALK BANK (NEDERLAND) N.V. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFONU: (212) 292 12 20
  • DEMİR – HALK BANK (NEDERLAND) N.V. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ FAKS: (212) 292 19 40
  • DEMİR – HALK BANK (NEDERLAND) N.V. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 909

1 Ağustos 2003 tarihinde banka, Dışbank‘ın Hollandalı iştiraki Dışbank Nederland’ı satın almıştır. DHB Bank, 2008’in ikinci yarısında, 2011’in ikinci çeyreğinde Türkiye Halk Bankası’na satılan Export & Credit Bank Inc, Skopje’nin de (EC Bank) % 66.65 hissesini satın almıştı.

Demir Halk Bank Hollanda resmi internet sitesi aşağıda verilmiştir. İlgili site üzerinden kariyer (iş başvuruları) yapılabileceği gibi; kredi ve diğer süreçlere değin bilgi edinilebilir.

DHB Bank resmi web sitesi: https://www.dhbbank.com/