DBRS Nedir DBRS Ülke Notları ve DBRS Türkiye Notu

DBRS Nedir DBRS Ülke Notları ve DBRS Türkiye Notu

3 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu denildiğinde akla gelen 3 büyük şirket gelmektedir. Bunlar Moody’s, Fitch ve Standard & Poor’s olarak öne çıkmaktadır. Bu üç şirket kredi derecelendirme kuruluşları arasında Big Three yani büyük üçlü olarak anılır. Bunun yanı sıra farklı kredi derecelendirme kuruluşları da bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Dominion Bond Rating Service, yani DBRS’dir. DBRS uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından biridir. DBRS nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap verdikten sonra DBRS Nedir DBRS Ülke Notları ve DBRS Türkiye Notu başlıklı haberimizde detaylara geçebiliriz.

DBRS ya da tam adı ile Dominion Bond Rating Service Kanada merkezli bir kredi derecelendirme kuruluşudur. Şirket kendisini; “Credit Rating, Financial Services” olarak tanımlamaktadır. Kanada’nın Toronto kenti merkezli olarak faaliyet gösteren DBRS’nin adresi Toronto, DBRS Tower, 181 University Avenue, Suite 700, Toronto / Kanada şeklindedir. DBRS 1976 yılında kurulmuştur ve halen faaliyetlerine devam etmektedir.

DBRS Puanlama Sistemi

DBRS ülkelere notlarını A’dan D’ye kadar vermektedir. DBRS ülkelere verdiği notlara ara derece olarak (yüksek, düşük) gibi ibareler kullanmaktadır. Bu ibareleri diğer kredi derecelendirme kuruluşlarındaki “+, -“ ya da “1, 2, 3” gibi derecelendirmelere eş değer görmek mümkündür.

DBRS Ülke Notları

BRS notlarına göre BBB (düşük) ve üzeri notu olan ülkeler yatırım yapılabilir seviyede kabul edilen ülkelerdir. Bunun yanı sıra BB (yüksek) ve aşağısındaki nota sahip olan ülkeler ise yatırım yapılamaz olarak kabul edilen ülkelerdir. DBRS ülke notları aşağıdaki gibidir.

ÜLKE NOT GÖRÜNÜM
Arjantin D N/A
Avustralya AAA Durağan
Avusturya AAA Durağan
Belçika AA(yüksek) Durağan
Brezilya BBB Durağan
Kanada AAA Durağan
Şili AA(düşük) Durağan
Kolombiya BBB Durağan
Kıbrıs B(düşük) Durağan
Danimarka AAA Durağan
Avrupa Birliği AAA Durağan
Finlandiya AAA Durağan
Fransa AAA Durağan
Almanya AAA Durağan
Yunanistan B(yüksek) Pozitif
Hindistan BBB(düşük) Pozitif
İrlanda A(düşük) Durağan
İtalya A(düşük) Negatif
Japonya A(yüksek) Durağan
Meksika BBB(yüksek) Durağan
Hollanda AAA Durağan
Norveç AAA Durağan
Peru BBB(yüksek) Durağan
Portekiz BBB Durağan
İspanya A(düşük) Negatif
İsveç AAA Durağan
İsviçre AAA Durağan
Türkiye BBB(düşük) Durağan
İngiltere AAA Durağan
ABD AAA Durağan
Uruguay BBB(düşük) Durağan

DBRS Türkiye Notu

DBRS Türkiye notu BBB (düşük) olarak belirlenmiştir. Ülkemizin görünümü DBRS’ye göre durağandır. DBRS ülkeler için verdiği notları belirli aralıklarla güncellemektedir. DBRS Nedir DBRS Ülke Notları ve DBRS Türkiye Notu haberi akabinde; Bütün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına da buradan göz atabilirsiniz.